AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

30.4.2021 Onemocnění giardiozou:
Kocourek nám onemocněl giardiozou. Máte na tuto nemoc nějaké řešení? Díky za doporučení Zdravím Daniela J.

Odpověď:
Vážená paní Danielo, bohužel, přímo o účincích našich přípravků při giardióze nemám od chovatelů informace. Dle literatury a odborných studií jsou giardie citlivé např. na éterické oleje z hřebíčku nebo česneku – z tohoto pohledu by tedy bylo možné jako podporu zažívacího systému použít ENDOPARAZIN (směs éterických olejů), který tyto složky obsahuje. Pokud se ale jedná o těžší průběh, určitě je na místě řídit se pokyny a medikací ošetřujícího veterináře. ENDOPARAZIN podáváme po dobu jednoho týdne v dávce 1 až 3 kapky na 7 kg živé hmotnosti – pro kocoura tedy 1 kapku na den. Po týdenní přestávce lze kúru zopakovat. Je potřeba přístup k dostatečnému množství pitné vody. Přípravek lze nakapat do žrádla, tvarohu, paštiky. Vzhledem k intenzivnímu česnekovému aromatu, které bude pro kocoura nepříjemné (psi si na něj zvykají lépe), je vhodnější podat kapku v želatinové tobolce. Aktuálně nabízíme menší velikost, kterou lze použít i pro kočky: Velikost 4 - https://eshop.karelhadek.eu/zelatinove-tobolky-v10-100-ks. Dejte přímo do krku a nechte spolknout nebo umístěte do pamlsku. Pro podporu imunity můžete také zvolit přípravek IMUNOFAUNA. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

23.4.2021 Artróza kolene:
Mám 13letou yorksherku a má teď artrózu kolene, nechci ji nechávat operovat nebo něco podobného, hledám právě alternativu homeopatik - věděli byste mi prosím poradit? Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, paní Hudáková, aktuálně ve spolupráci s veterinárními fyzioterapeuty a veterináři vyvíjíme masážní přípravek, který bude určen právě pro takovéto případy. Jedná se o masážní emulzi s éterickým olejem z kopaivy, který působí silně protizánětlivě, pomáhá tlumit bolest a zvyšovat rozsah pohybu. V prodeji by měl být během tohoto roku, v závislosti na procesu schválení. Od února je ale v prodeji masážní emulze s podobným složením pro lidi, kterou můžete pro psa použít – COPAFLEX (https://eshop.karelhadek.eu/copaflex-1). Aplikujte ji 2x denně, vmasírujte do problematické oblasti. Je možné ji používat dlouhodobě. Vhodným doplněním k masážnímu přípravku je podávání HARPAGOFYTU. Zatím jej také nabízíme mezi „lidskými“ produkty, vhodný je však při bolestivých stavech kloubů spojených s artrózou i u psů a koní. Jeho složky působí opět protizánětlivě a pomáhají tlumit dráždění, které v tkáních vlivem artrózy vzniká. Dle typu stravy je možné vybrat mezi práškem (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-doplnek-stravy) a tinkturou (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-extrakt). Vzhledem k malé hmotnosti psa je vhodnější tinktura v dávkování 1 kapka na 0,5 až 1 kg hmotnosti zvířete, dávku je vhodné rozdělit během dne na 2 části (je potřeba pořídit si kapátko - https://eshop.karelhadek.eu/pipety-k-din18-ruzne-velikosti-baleni-5-ks). Délka kúry cca 4 týdny, alespoň 2 týdny přestávka. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

20.4.2021 Které přípravky použít při nachlazení?:
Dobrý den,mám fenku teče ji z nosu čirá tekutina,ma občasnou teplotu,sklesli pohled a více za mnou chodí nez obvykle.

Odpověď:
Vážená paní Jiřino, při nemoci je toto chování obvyklé, může mít i zvýšenou tělesnou teplotu. Pokud je fenka nachlazená, dopřejte jí klid, teplo, dostatek krmení a vody. Pomoci můžete i nosním olejem FAUNA RINIS (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-rinis), který obsahuje éterické oleje s antimikrobiálním, protizánětlivým účinkem, a přípravkem IMUNOFAUNA (https://eshop.aromafauna.eu/imunofauna) podporujícím imunitu. Rýma ale může být příznakem i vážnějších infekcí. Pokud by problémy přetrvávaly déle než 3 dny nebo se objevil hnisavý nebo krvavý výtok z nosu nebo další obtíže, určitě je na místě navštívit veterináře. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.4.2021 Vápenka u slepic:
Dobrý den, díky vlhké zimě se nám v kurníku rozmohla vápenka. Kohouta jsme vyléčili veterinárními antiparazitiky, ale pozoruju možné rozmožení i u slepic. Díky tomu, že jich máme 15 je pro mě dost nepraktické hlídat nebo oddělit napadené slepice a hlídat aby jsme nejedli jejich vajíčka - díky léčení veterinárními přípravky. Tak bych se vás chtěla zeptat, když vezmu olej a přidám do něj třeba Insektol, jestli to může pomoct ve vyhubení toho parazita, nebo jestli mi umíte doporučit něco, co by mohlo pomoct. Moc se mi nechce vymýšlet šílenost s oddělováním slepic, tak bych to zkusila pořešit trochu přírodně, abychom mohli jist i vajíčka. Díky moc za pomoc s pozdravem Veselá

Odpověď:
Vážená paní Veselá, řešení výskytu vápenky je bohužel problematické – jedním z důvodů je i to, že roztoči jsou přítomni i na ptácích bez příznaků, ti jsou tak zdrojem pro další zvířata. Onemocnění se pak projeví při oslabení organismu. Běžná antiparazitika jsou účinná, i tak je často potřeba je podávat opakovaně, bohužel mají navíc dlouhou ochranou dobu na vejce. Při pouze místní aplikaci ale nebudou zasaženi roztoči přežívající na jiných částech těla, než jsou běháky. Přežívají také v prostředí. Je proto potřeba zaměřit se výrazně také na hygienu chovu a kvalitu krmení, těmito opatřeními snížíte infekční tlak a podpoříte obranyschopnost zvířat. Máme zpětnou informaci ohledně účinnosti přípravku HOOFINOL CARE (https://eshop.aromafauna.eu/hoofinol-care) právě při vápence. Přípravek je husté konzistence, dobře lpí na kůži běháků, obsahuje éterické oleje účinné proti roztočům. Je používán spíš pro cenná chovná zvířata, aplikace na větší počet je finančně poměrně náročná. Můžete tedy zvolit způsob, kdy jsou běháky ošetřovány éterickými oleji v nosném oleji (stačí běžný stolní olej). I tak je ale potřeba denní aplikace. Vhodné jsou směsi TROPFINOL, INSEKTIN nebo ANTIPARAZIN (https://eshop.aromafauna.eu/psi/antiparazitika), jejich koncentrace v nosném oleji by měla být cca 5 %. Není zde však nebezpečí z hlediska konzumace vajec od takto ošetřených zvířat. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly (a případně i fotografie případu). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.4.2021 problém u koně:
Dobrý deň, prosím o radu... môj kôň ma problém a ťahá sa to od minulého roka. Uz sme vyskúšali kde čo no vždy sa to vráti. Pošlem do mailu aj fotky. Nemohli by ste mi prosím niečo odporučiť???

Odpověď:
Dobrý den, paní Zuzano, pro upřesnění bych se zeptala – probíhalo nějaké vyšetření veterinářem a s jakým výsledkem? Jaké přípravky jste již na tyto potíže vyzkoušela? Pouze na základě fotografie nelze diagnózu určit – pokud tedy máte třeba nějaké výsledky vyšetření (parazitologické, bakteriologické, …), mohli bychom volbu přípravků lépe zaměřit. Může se jednat o následek dráždění vnitřními parazity (roup), kdy se koně drbou následkem svědění. Je kůň pravidelně odčervován? Takto se může projevovat i letní vyrážka, tedy alergická reakce na některý druh hmyzu. Pokud ale problém intenzivně přetrvává i přes zimu, nebude to zřejmě tento případ. Potíže se mohly rozvinout i na základě zhoršené hygieny této oblasti těla a následné infekci. Určitě bych se tedy zaměřila na pravidelnou hygienu s přípravky obsahujícími jak antibakteriální složky, tak látky účinné proti vnějším parazitům. Pro omývání zádi a ocasu je vhodný mycí olej HY-NEDEMOD (https://eshop.aromafauna.eu/hy-nedemod ), po osušení oblast ošetřete krémem NEDEMOD (https://eshop.aromafauna.eu/nedemod). Obsažené éterické oleje mají také protizánětlivé účinky. Potřeba je denní aplikace. Jako doplnění je ideální éterický olej KOPAIVA, který vykazuje výrazné protizánětlivé účinky. Nakapejte denně na krmení cca 1 kapku na 50 kg živé hmotnosti. Budu ráda za informace (a případnou fotodokumentaci), ohledně toho, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.4.2021 Zvládání stresu:
Dobrý den paní doktorko, ráda bych se zeptala na doporučení produktu z řady Aromafauna pro našeho pejska. Je to kříženec z útulku, 8 let, cca 16 kg, krmen granulemi za studena lisovanými. Má sklony ke kvasinkovým infekcím uší, teď momentálně kapeme Candiear s výrazným efektem:-) Vzhledem k tomu, že je od malinka navyknutý bývat i několik hodin sám (z našich pracovních důvodů), zvládá to i na svůj věk velice dobře. I přesto se občas stane, že špatně snáší odchod některého z nás do zaměstnání, je smutný a pláče...můžete mi prosím doporučit nějaký produkt pro eliminaci stresu? Děkuji předem za odpověď a přejeme spoustu spokojených domácích mazlíčků. :-) S pozdravem, Lenka V.

Odpověď:
Vážená paní Lenko, určitě je možné využít působení éterických olejů s uklidňujícím účinkem. V naší nabídce pro tento účel naleznete směs éterických olejů FAUNA HAPPY (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-happy) – při kritické situaci kápněte kapku třeba do náprsenky nebo dejte kapku přímo do tlamy. Uklidňující éterické oleje (kozlík a meduňka) jsou použity také v lihovém spreji TOMMY LOVE (https://eshop.aromafauna.eu/tommy-love), který můžete nastříkat třeba do vzduchu, na dečku nebo pelíšek… V této situaci je možné využít i tzv. Bachovy esence. Pokud by se jednalo o soustavný problém, bylo by jej potřeba řešit výcvikem a režimovými opatřením (např. ráno před odchodem delší procházkou, aby byl pejsek vyřáděný, měl by mít dostatek hraček na zabavení atd.) Děkuji za zprávu ohledně Vaší spokojenosti s přípravkem CANDIEAR, budu ráda za informace, zda i tentokrát naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.4.2021 Endoparazin u koček:
Dobrý den, zaujal mě Váš článek o Endoparazinu, protože hledám variantu odčervování pro kočky (teď zjišťuji třeba i sebe). Než objednám, zajímalo by mě, zda je možné použít i pro kočky prázdné kapsličky k nadávkování přípravku a jak se dávkování odvíjí dle váhy a jak často je možné přípravek používat? Předem děkuji za odpověď Ivana B.

Odpověď:
Vážená paní Ivano, přípravek ENDOPARAZIN působí proti střevním parazitům, osvědčil se proti škrkavkám i tasemnicím. Podává se v dávce 1 (max. 3) kapky na 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní, buď do želatinové tobolky (umístíme do pamlsku ze sýra nebo paštiky) nebo do krmiva. Má výrazné česnekové aroma, psy je v krmivu lépe snášen, u koček je vhodnější použít právě želatinovou tobolku. V nabídce máme nyní menší tobolky použitelné i u koček (https://eshop.karelhadek.eu/zelatinove-tobolky-v10-100-ks - vel. 4). Po týdenní přestávce je možno kúru zopakovat. Zvíře by mělo mít přístup k dostatku vody. Provádíme dle potřeby, většinou 4x ročně. Nejedná se o klasické antiparazitikum, pozitivní ohlasy při tomto použití máme však od chovatelů, veterinářů i „lidských“ zákazníků (přípravek se osvědčil při roupech, podáván třeba v tvarohové pomazánce). Budu ráda za informace, zda jste byla s našimi přípravky spokojena. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

19.3.2021 Petra Čejková:
Dobrý den, máme 4měsíční štěně bišonka, pejska. Bohužel měl v moči tolik struvitů, že nešel ani vycévkovat a veterinář musel přistoupit na operaci umělého vývodu, aby se Bruno mohl vůbec vyčůrat. Chtěla jsem se poptat, zda máte nějaký přírodní přípravek, který by rozpouštěl kameny, struvity v moči. Předem děkuji za Vaši zprávu. S pozdravem Petra Čejková

Odpověď:
Dobrý den, paní Petro, bohužel, pro tento účel nemáme v sortimentu žádný vhodný přípravek. Vzhledem k operačnímu zákroku je ale možné podpořit pejskovu imunitu přípravkem IMUNOFAUNA (extrakt eleutherococcového kořene s mateřídouškou a saturejkou). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2021 Strach z hluku:
Mám 11letou fenku, která má panickou hrůzu z motorek a rachejtlí. Venku se bojí, když slyší motorku, třese se a utíká domů. Nemohu ji ani dostat na veterinu, cítí to už v tramvaji, venku se zasekne a třese. Nevím si rady, můžete mi poradit nebo něco doporučit?

Odpověď:
Vážená paní Havlová, pro zklidnění zvířat v kritických situacích máme v nabídce směs éterických olejů FAUNA HAPPY (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-happy), návod k použití naleznete na e-shopu. Další možností je sprej TOMMY LOVE s uklidňujícím kozlíkem. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o soustavný problém, bylo by vhodné vyhledat odborníka na poruchy chování zvířat. V této situaci je možné využít i tzv. Bachovy esence. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2021 KOZY A ENDOPARAZIN:
Dobrý den paní Vaníčková, mám otázku ohledně odčervení koz. Jde o to, že budu své dvě kozy pást na pozemku, kde se budou pást i ovce, na které má paní certifikát BIO. Ta paní mne požádala, abych si své kozy odčervila běžně dostupným odčervovadlem, aby se zabránilo případnému přenosu parazitů z mých koz na její ovce. Já ale těm svým kozám nechci dávat chemii a tak se chci zeptat, je-li u Vás ve Fauně nějaký přípravek, kterým bych mohla onu chemii nahradit. Jde také o byrokracii a paní by po mě chtěla i jakési razítko, že jsem kozy odčervila, aby na to měla "potvrzení", takže se zároveň chci zeptat, zda by případný Váš preparát splňoval i toto. Moc děkuji za odpověď a přeji pěkné dny.. S pozdravem Dominika S.

Odpověď:
Vážená paní Dominiko, v tomto případě Vám bohužel nemůžeme pomoci. V nabídce sice máme směs éterických olejů ENDOPARAZIN s antiparazitárními účinky a tato směs je zejména u chovatelů psů velmi oblíbena, není však vedena jako antiparazitikum k vnitřnímu použití. Z tohoto důvodu není možné po jeho použití vystavovat oficiální potvrzení o provedené antiparazitární léčbě. Někteří zákazníci ENDOPARAZIN používají i pro malé přežvýkavce. Jedná se zejména o malé chovy. Vzhledem k odlišnému způsobu trávení od monogastrů však momentálně nemáme přesné informace o účinnosti u přežvýkavců a nemůžeme garantovat takovou účinnost odčervení jako u klasických antiparazitik. Rostlinné silice však prokazatelné antiparazitární účinky mají, navíc podporují přirozenou střevní mikroflóru a mají pozitivní efekt na trávení. U chovů s dobrou zoohygienou a nízkým infekčním tlakem tedy může být toto opatření dostačující, to je individuální. Je vhodné provádět pravidelná parazitologická vyšetření. Zasílám odkaz na článek od chovatele, který ENDOPARAZIN využívá: https://www.aromafauna.eu/clanky/kozy-sem-cervy-ven-prvni-zkusenosti-s-endoparazinem S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz