AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

29.12.2020 LUPOIDNÍ ONYCHODYSTROFIE:
Krásný předvánoční večer přeji. Mám prosbu... měl jsem zde klientku, má křížence labradora a byla jí nyní potvrzena LUPOIDNI ONYCHODYSTROFIE... dá se něco použít na tuto nemoc? Mimo celkového posílení imunity? Děkuji moc za odpověď a přeji příjemné prožití vánočních svátků.

Odpověď:
Dobrý den, Toto onemocnění se může projevovat v různé intenzitě – tomu pak odpovídá i léčba předepsaná ošetřujícím veterinářem. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní reakce chybně reaguje na vlastní tkáně. Víte, jaká aktuálně probíhá léčba a s jakými výsledky? (obvykle se jedná o aplikaci pentoxifylinu a kombinaci tetracyklin+niacinamid a v případě bakteriální infekce další odpovídající antibiotika). Léčba je dlouhodobá a vzhledem k autoimunitnímu charakteru onemocnění se problémy vrací. V rámci zlepšení zdravotního stavu a podpory léčby je pak velmi vhodné: - Doplnění potravy o vitamín E a nenasycené mastné kyseliny – význam mají obecně omega-3 (vysoký obsah v pupalkovém oleji – denně 1 čajová lžička; https://eshop.aromafauna.eu/pupalkovu-olej). Při tomto onemocnění je doporučována zejména kys. eikosapentaenová (EPA) – doplňky z rybího tuku - Některé případy mohou být spojeny s alergickou reakcí na krmivo – vhodné převést psa na hypoalergenní dietu - Zaměřit vyšetření i na potíže se štítnou žlázou – možná spojitost s poručenou funkcí - Éterický olej z kopaivy (protizánětlivý účinek; https://eshop.aromafauna.eu/kopaiva-eo): 1 kapka 2x denně na 20 kg hmotnosti zvířete - Pro ošetření bolestivých lůžek po odloučení drápu: HELP BALZAM nebo MULTIF BALZAM

14.12.2020 Příčiny drbání u psa II.:
Dobrý den, děkuji za odpověď. Fenka se drbe hlavně asi na bocích, pak na nohách a někdy jí vidím i na krku. Na odčervení používám přírodní tabletky, ale je pravda, že je teď období kdy bych jí měla odčervit. Zdálo se mi, že se začala drbat v létě když jsem jí nasadila obojek proti blechám a klíšťatům, pak už jsem to nevnímala, ale teď bych řekla, že je to výraznější, ale obojek už dávno nemá. Chtěla bych právě vyzkoušet na to odčervení vaše přípravky a asi bych jí koupila něco na tu pokožku, aby jí tak nesvědila.

Odpověď:
Dobrý den, co se týče odčervení, máme i od chovatelů ověřenou účinnost směsi éterických olejů ENDOPARAZIN (https://eshop.aromafauna.eu/endoparazin). Není to tedy klasický antiparazitární přípravek. Působí proti střevním parazitům, osvědčil se proti škrkavkám i tasemnicím. Podávejte v dávce 1 kapka na 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní (dávku je možné zvýšit na 3 kapky na 7 kg, což je potřeba zejména při postižení tasemnicemi). Lze jej podat do želatinové tobolky (dle velikosti psa), nebo nakapat na granule, maso či do tvarohu nebo paštiky. Zvíře si však na novou chuť bude chvíli zvykat. Po prvotním odmítání psi takto ochucenou krmnou dávku přijmou, pokud nejsou krmeni jinou stravou. Po týdenní přestávce je možné kůru opět zopakovat. Pejsek by měl mít přístup k dostatku vody. Ohledně kožních potíží by bylo vhodné navštívit veterinárního lékaře – při známé diagnóze bych Vám mohla lépe doporučit vhodné přípravky. V současné situaci bych pro zklidnění kožních projevů zvolila mycí olej HY-DERMAL a FELL BALZAM ANTIPARAZIN v kombinaci s doplněním pupalkového oleje do krmení. Přeji příjemný advent, s pozdravem, A. Vaníčková

14.12.2020 Novinka - HARPAGOFYT:
Dobrý den, právě jsem si v časopise Aromaterapie 4/2020 přečetla o Harpagofyt a v článku je napsáno, že je možné jej použít také pro psi a koně. Prosím kolik kapek mám dát našemu 3kg čivavákovi a 300 kg poníkovi a kolik kapek dospělý 50 kg člověk? Děkuji moc. S pozdravem Ing. Šárka K.

Odpověď:
Dobrý den, paní Šárko, dávkování extraktu (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-extrakt) pro člověka je 0,5 až 1 ml (15-30 kapek) 3x denně. Pro koně je vhodnější podání harpagofytového prášku (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-doplnek-stravy) - v průběhu dne jej přidávejte do krmných doplňků, šrotu, koňského müsli apod. v dávce cca 4 g (čajová lžička)/100 kg živé váhy na den. Z jakých zdravotních důvodů byste podávala harpagofyt i pejskovi – čivavě? 1 kapku 2x denně by bylo možné v případě potíží jmenovaných v článku aplikovat. Momentálně pracujeme na přípravku pro menší zvířata, který bude na harpagofytu založen. Přeji pěkný den a budu ráda za informace, zda byly naše přípravky užitečné. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.12.2020 Příčiny drbání u psa:
Dobrý den, mám 14 letou fenu, která se v poslední době pořád drbe, ale blechy nemá. Napadlo mě jestli to nemůže být způsobené nějakým parazitem. Můžete mi něco doporučit i na pokožku. Děkuji.

Odpověď:
Dobrý den, paní Dášo, drbání může mít řadu příčin a přístup k řešení se liší (bakteriální infekce, napadení parazity, podráždění, alergická reakce, …). Na jakých místech se svědění projevuje? Je pes pravidelně ošetřován nějakými antiparazitiky? Neměnili jste např. nedávno krmivo? V případě kožních parazitů je vhodná kombinace mycího oleje HY-FLEA nebo HY-NEDEMOD s aplikací FAUNA SPOT, případně INSI SPRAY. Pokud se jedná pouze o podráždění, je pro zklidnění pokožky určen mycí olej HY-DERMAL a FELL BALZAM ANTIPARAZIN. Obecně je při kožních potížích vhodné doplnit stravu o omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, ideálně formou pupalkového oleje, 1 až 2 čajové lžičky denně, dle velikosti psa (https://eshop.aromafauna.eu/pupalkovu-olej). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

25.11.2020 Které přípravky zvolit pro čivavu se srdeční vadou?:
Dobrý den, včera jsem si vyzvedla Váš balíček viz faktura v příloze pro mého 10lettého čivaváka. Včera jsem s ním byla také na veterině a byla mu zjištěna srdeční vada - viz příloha. Chtěla bych mu maximálně pomoci, protože je to prostě moje další dítě a mám ho obrovsky moc ráda. Prosím, poradila by jste mi opět nějaké Vaše přípravky či i jiné přípravky případně, které by Vás napadly, které by mohly mému pejskovi pomoci? Dále bych se Vás také chtěla zeptat, jestli mu nemůžu třeba nějakým přípravkem ublížit - napadá mě třeba Imonofauna, kterou jsem mu objednala, protože obsahuje alkohol a asi zvyšuje tím pádem tlak a veterinář mi předepsal léky na snížení tlaku, aby to to srdíčko zvládalo. Další otázečka prosím: "Kolik mu prosím mám dávat toho vitaminu C?" Náš čivavák má 10 let a váží 3 kg. Děkuji Vám mnohokrát a moc moc se těším na Vaši odpověď. Vaše přípravky a přípravky i lidské pana Hádka miluje celá naše rodina. S přáním krásného dne Šárka K.

Odpověď:
Vážená paní Šárko, vyloženě pro podporu srdeční činnosti v nabídce žádný produkt nemáme, obecně však pro zvířata používáme v přípravcích spíše jemné a zklidňující éterické oleje, které mohou používat i zvířata s takovýmito zdravotními potížemi. Ve Vaší objednávce není nic, co by pejskovi mohlo uškodit. IMUNOFAUNA se podává v dávce 1 kapka přípravku na 4 kg hmotnosti zvířete 3x denně do vody, pro výrobu je používán pouze 27% alkohol. Při doporučeném dávkování se tedy nemusíte negativních účinků obávat. Obsažený eleutherococc při podávání u lidí může ve vyšších dávkách zvyšovat krevní tlak, u zvířat však tento účinek pozorován nebyl. Naopak eleutherococcus je doporučován pro celkové povzbuzení organismu právě u starších zvířat Mějte se pěkně a přeji Vám i pejskovi pevné zdraví, A. Vaníčková

24.11.2020 Infekční rýma koček:
Dobry den,rada by som sa opytala,cim pomocť mojej mačičke.Býva v byte,chodi rada na balkon..často kýcha a ma nudli u nosu,ale nachlena nieje,skor alergia..Dakujem za radu.

Odpověď:
Vážená paní Dano, jak stará je Vaše kočka a jak dlouho tyto projevy pozorujete? Jiné zdravotní potíže nemá? U koček je velmi časté onemocnění infekční rýmou. Tu prodělávají neočkovaní jedinci většinou v mladším věku, může ale přejít do chronicity nebo se potíže u predisponovaných jedinců vracejí. U dospělých zvířat v dobré kondici onemocnění probíhá jen jako mírné nachlazení. Infekční rýma nemá jednoho konkrétního původce. Zvíře se většinou nejdříve nakazí virovým onemocněním, jako je kočičí herpesvirus nebo kalicivirus, následně se pak na poškozené sliznici uchytí bakterie (stafylokoky, streptokoky, …). Ke chronickým zdravotním problémům přispívají i některá virová onemocnění, která poškozují imunitu (FIV, FeLV). Při dlouhotrvajících potížích je na místě navštívit veterináře, který vyhodnotí, zda není např. potřebná aplikace antibiotik. V případě infekční rýmy je potřeba zvířeti poskytnout kvalitní potravu a dostatek vody, imunitu můžete podpořit přípravkem IMUNOFAUNA, který se přidává do vody. Léčbu naordinovanou veterinářem můžeme podpořit i pomocí éterických olejů. Využít lze nosní olej FAUNA RINIS obsahující éterický olej z heřmánku. Pokud kočka snáší vůni éterického oleje, můžete do difuzéru nebo do pelíšku nakapat éterický olej z mateřídoušky, fenyklu, dobromysli, heřmánku nebo kopaivy. Jak ale píšete, i kočky mohou trpět alergickou rýmou. Pokud se jedná o sezónní potíže, lze předpokládat, že se jedná o reakci na pyl. Spouštěčem ale mohou být i roztoči nebo spory plísní, které se vyskytují v domácnosti. V tomto případě je použitelný opět nosní olej FAUNA RINIS. Vhodné je také ošetření domácnosti (postele, gauč, pelíšek, …) desinfekčním přípravkem FAUNA DESINF. Ideální je po postříkání postel, gauč atd. překrýt nějakou pokrývkou, aby obsažené éterické oleje pomaleji vyprchávaly. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.11.2020 FAUNA DESINF a lakovaný nábytek:
Při používání přípravku FAUNA DESINF jsem omylem stříkla i na starší, do té doby v perfektním stavu, lakovaný nábytek.V místech, kde byl postříkán došlo k naleptání laku. Podle mého názoru by bylo vhodné na tuto možnost upozornit v letáku, aby při manipulaci byli uživatelé opatrnější. Jinak jsem s výrobkem spokojená, doufám, že i nábytek se nám podaří opravit, je to velmi unikátní a pro naši rodinu památeční kus. S pozdravem, Jana Somerová

Odpověď:
Vážená paní Jano, toto nedorozumění nás velmi mrzí – pod názvem přípravku je hned uvedeno, že se jedná o dezinfekční lihový přípravek, líh je také uveden jako účinná látka. Doufám, že se nábytek podaří opravit a zachováte nám přízeň. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.11.2020 Akné u kočky:
Dobrý den , prosím o radu týkající se výskytu akné u kočky plemene lykoi. Má 3 roky a na tělíčku má spoustu komedonů, pustulek. Mnohé jsou jako zatvrdlinky , bílé nebo tmavé. Chovatelka mi radila , pokud to chci řešit, druh šamponu a gelu, který ale musí působit každý 10 minut a kočka se nesmí olizovat. To ale , bohužel, u ní nelze dodržet. Nebo nechat tak, pokud jí to neobtěžuje. Kočka se sice neškrábe, ale často se hodně olizuje. Na tělíčku není jediné místo, kde by se tento problém nevyskytl.Prosím, zda mi umíte poradit? U veterináře jsme zatím nebyli. Děkuji za odpověď a přeji klidné dny. K.Strnadová. Ostrava

Odpověď:
Vážená paní Strnadová, v tomto případě bych Vám doporučila kombinaci přípravků FELLEOL a mycího oleje HY-DERMAL. HY-DERMAL (https://eshop.aromafauna.eu/hy-dermal) je určen pro péči o citlivou pokožku zvířat, obsahuje např. zklidňující éterický olej z meduňky. Nevím, jak Vaše kočka snáší koupání, ošetření cca obden by bylo vhodné. Problematická místa následně ošetřete přípravkem FELLEOL (https://eshop.aromafauna.eu/felleol). Pomáhá udržet vláčnou kůži a díky udržení elasticity kožních pórů omezuje vznik komedonů. Oba přípravky jsou založeny na rostlinných a éterických olejích. Éterické oleje jsou používány v kvalitě, ve které jsou využívány i v krmivech a potravinách, při případném olíznutí tedy kočce nehrozí zdravotní potíže. Může si případně podpořit činnost trávicího systému… Při kožních problémech obecně je prospěšné podávání omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin (např. pupalkový olej, půl až 1 čajová lžička denně - https://eshop.aromafauna.eu/pupalkovu-olej). Budu ráda za informace. Zda naše přípravky pomohly. MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

19.11.2020 Strach při venčení:
Dobrý den, prosím o radu, kolegyně má fenku kokršpaněla, 3letou, často se stane, že se i při běhání v lese poleká, snad pachu, třese se, chce domů, někdy to přejde, jindy protrpí zbytek výletu,můžete něco doporučit ? Děkuji, Lenka Puflerová

Odpověď:
Dobrý den, paní Lenko, pro zklidnění zvířat lze určitě některé éterické oleje využít, nicméně pokud se jedná o takovýto soustavný problém, bylo by zřejmě na místě vyhledat pomoc u specialisty na poruchy chování zvířat. Z našich přípravků lze využít směs éterických olejů FAUNA HAPPY (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-happy) – kápněte kapku třeba do náprsenky nebo dejte kapku přímo do tlamy. Uklidňující éterické oleje (kozlík a meduňka) jsou použity také v přípravku TOMMY LOVE (https://eshop.aromafauna.eu/tommy-love), který pak můžete nastříkat třeba do kotce, na dečku nebo podložku při následném převozu autem nebo na pelíšek (po aplikaci nechte chvilku odvětrat). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.11.2020 Plísňová infekce u kotěte:
Dobrý den, dcera má v bytě kotě, které onemocnělo plísňovým onemocněním. Laboratoř zjistila ze stěru Microsporum canis. Pomůže k likvidaci spor v pelíškách a na sedačce přípravek Fauna Desinf? Dcera i přítel se nakazili plísňovým onemocněním také. Děkuji za odpověď a přeji hezký den Michaela M.

Odpověď:
Vážená paní Michaelo, k desinfekci můžete v tomto případě přípravek FAUNA DESINF určitě využít – díky vyšetření ve Státním zdravotním ústavu dle platných norem je deklarována jeho účinnost i proti plísním a kvasinkám. Pro ošetřování kůže s výskytem plísňové infekce je vhodný MYCOS BALZAM (https://eshop.aromafauna.eu/mycos-balzam). Dané místo mazejte denně, aplikace je třeba dlouhodobá, až měsíc a více. Pro omývání je možné použít mycí olej HY-NEUTRAL (https://eshop.aromafauna.eu/hy-neutral), do kterého přidáme směs éterických olejů CANDISAN v 5-10% koncentraci (https://eshop.aromafauna.eu/candisan-seo). Přípravky jsou na bázi rostlinných a éterických olejů, můžete je bez obav použít pro lidi i zvířata. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz