AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

8.4.2021 problém u koně:
Dobrý deň, prosím o radu... môj kôň ma problém a ťahá sa to od minulého roka. Uz sme vyskúšali kde čo no vždy sa to vráti. Pošlem do mailu aj fotky. Nemohli by ste mi prosím niečo odporučiť???

Odpověď:
Dobrý den, paní Zuzano, pro upřesnění bych se zeptala – probíhalo nějaké vyšetření veterinářem a s jakým výsledkem? Jaké přípravky jste již na tyto potíže vyzkoušela? Pouze na základě fotografie nelze diagnózu určit – pokud tedy máte třeba nějaké výsledky vyšetření (parazitologické, bakteriologické, …), mohli bychom volbu přípravků lépe zaměřit. Může se jednat o následek dráždění vnitřními parazity (roup), kdy se koně drbou následkem svědění. Je kůň pravidelně odčervován? Takto se může projevovat i letní vyrážka, tedy alergická reakce na některý druh hmyzu. Pokud ale problém intenzivně přetrvává i přes zimu, nebude to zřejmě tento případ. Potíže se mohly rozvinout i na základě zhoršené hygieny této oblasti těla a následné infekci. Určitě bych se tedy zaměřila na pravidelnou hygienu s přípravky obsahujícími jak antibakteriální složky, tak látky účinné proti vnějším parazitům. Pro omývání zádi a ocasu je vhodný mycí olej HY-NEDEMOD (https://eshop.aromafauna.eu/hy-nedemod ), po osušení oblast ošetřete krémem NEDEMOD (https://eshop.aromafauna.eu/nedemod). Obsažené éterické oleje mají také protizánětlivé účinky. Potřeba je denní aplikace. Jako doplnění je ideální éterický olej KOPAIVA, který vykazuje výrazné protizánětlivé účinky. Nakapejte denně na krmení cca 1 kapku na 50 kg živé hmotnosti. Budu ráda za informace (a případnou fotodokumentaci), ohledně toho, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.4.2021 Zvládání stresu:
Dobrý den paní doktorko, ráda bych se zeptala na doporučení produktu z řady Aromafauna pro našeho pejska. Je to kříženec z útulku, 8 let, cca 16 kg, krmen granulemi za studena lisovanými. Má sklony ke kvasinkovým infekcím uší, teď momentálně kapeme Candiear s výrazným efektem:-) Vzhledem k tomu, že je od malinka navyknutý bývat i několik hodin sám (z našich pracovních důvodů), zvládá to i na svůj věk velice dobře. I přesto se občas stane, že špatně snáší odchod některého z nás do zaměstnání, je smutný a pláče...můžete mi prosím doporučit nějaký produkt pro eliminaci stresu? Děkuji předem za odpověď a přejeme spoustu spokojených domácích mazlíčků. :-) S pozdravem, Lenka V.

Odpověď:
Vážená paní Lenko, určitě je možné využít působení éterických olejů s uklidňujícím účinkem. V naší nabídce pro tento účel naleznete směs éterických olejů FAUNA HAPPY (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-happy) – při kritické situaci kápněte kapku třeba do náprsenky nebo dejte kapku přímo do tlamy. Uklidňující éterické oleje (kozlík a meduňka) jsou použity také v lihovém spreji TOMMY LOVE (https://eshop.aromafauna.eu/tommy-love), který můžete nastříkat třeba do vzduchu, na dečku nebo pelíšek… V této situaci je možné využít i tzv. Bachovy esence. Pokud by se jednalo o soustavný problém, bylo by jej potřeba řešit výcvikem a režimovými opatřením (např. ráno před odchodem delší procházkou, aby byl pejsek vyřáděný, měl by mít dostatek hraček na zabavení atd.) Děkuji za zprávu ohledně Vaší spokojenosti s přípravkem CANDIEAR, budu ráda za informace, zda i tentokrát naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.4.2021 Endoparazin u koček:
Dobrý den, zaujal mě Váš článek o Endoparazinu, protože hledám variantu odčervování pro kočky (teď zjišťuji třeba i sebe). Než objednám, zajímalo by mě, zda je možné použít i pro kočky prázdné kapsličky k nadávkování přípravku a jak se dávkování odvíjí dle váhy a jak často je možné přípravek používat? Předem děkuji za odpověď Ivana B.

Odpověď:
Vážená paní Ivano, přípravek ENDOPARAZIN působí proti střevním parazitům, osvědčil se proti škrkavkám i tasemnicím. Podává se v dávce 1 (max. 3) kapky na 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní, buď do želatinové tobolky (umístíme do pamlsku ze sýra nebo paštiky) nebo do krmiva. Má výrazné česnekové aroma, psy je v krmivu lépe snášen, u koček je vhodnější použít právě želatinovou tobolku. V nabídce máme nyní menší tobolky použitelné i u koček (https://eshop.karelhadek.eu/zelatinove-tobolky-v10-100-ks - vel. 4). Po týdenní přestávce je možno kúru zopakovat. Zvíře by mělo mít přístup k dostatku vody. Provádíme dle potřeby, většinou 4x ročně. Nejedná se o klasické antiparazitikum, pozitivní ohlasy při tomto použití máme však od chovatelů, veterinářů i „lidských“ zákazníků (přípravek se osvědčil při roupech, podáván třeba v tvarohové pomazánce). Budu ráda za informace, zda jste byla s našimi přípravky spokojena. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

19.3.2021 Petra Čejková:
Dobrý den, máme 4měsíční štěně bišonka, pejska. Bohužel měl v moči tolik struvitů, že nešel ani vycévkovat a veterinář musel přistoupit na operaci umělého vývodu, aby se Bruno mohl vůbec vyčůrat. Chtěla jsem se poptat, zda máte nějaký přírodní přípravek, který by rozpouštěl kameny, struvity v moči. Předem děkuji za Vaši zprávu. S pozdravem Petra Čejková

Odpověď:
Dobrý den, paní Petro, bohužel, pro tento účel nemáme v sortimentu žádný vhodný přípravek. Vzhledem k operačnímu zákroku je ale možné podpořit pejskovu imunitu přípravkem IMUNOFAUNA (extrakt eleutherococcového kořene s mateřídouškou a saturejkou). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2021 Strach z hluku:
Mám 11letou fenku, která má panickou hrůzu z motorek a rachejtlí. Venku se bojí, když slyší motorku, třese se a utíká domů. Nemohu ji ani dostat na veterinu, cítí to už v tramvaji, venku se zasekne a třese. Nevím si rady, můžete mi poradit nebo něco doporučit?

Odpověď:
Vážená paní Havlová, pro zklidnění zvířat v kritických situacích máme v nabídce směs éterických olejů FAUNA HAPPY (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-happy), návod k použití naleznete na e-shopu. Další možností je sprej TOMMY LOVE s uklidňujícím kozlíkem. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o soustavný problém, bylo by vhodné vyhledat odborníka na poruchy chování zvířat. V této situaci je možné využít i tzv. Bachovy esence. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2021 KOZY A ENDOPARAZIN:
Dobrý den paní Vaníčková, mám otázku ohledně odčervení koz. Jde o to, že budu své dvě kozy pást na pozemku, kde se budou pást i ovce, na které má paní certifikát BIO. Ta paní mne požádala, abych si své kozy odčervila běžně dostupným odčervovadlem, aby se zabránilo případnému přenosu parazitů z mých koz na její ovce. Já ale těm svým kozám nechci dávat chemii a tak se chci zeptat, je-li u Vás ve Fauně nějaký přípravek, kterým bych mohla onu chemii nahradit. Jde také o byrokracii a paní by po mě chtěla i jakési razítko, že jsem kozy odčervila, aby na to měla "potvrzení", takže se zároveň chci zeptat, zda by případný Váš preparát splňoval i toto. Moc děkuji za odpověď a přeji pěkné dny.. S pozdravem Dominika S.

Odpověď:
Vážená paní Dominiko, v tomto případě Vám bohužel nemůžeme pomoci. V nabídce sice máme směs éterických olejů ENDOPARAZIN s antiparazitárními účinky a tato směs je zejména u chovatelů psů velmi oblíbena, není však vedena jako antiparazitikum k vnitřnímu použití. Z tohoto důvodu není možné po jeho použití vystavovat oficiální potvrzení o provedené antiparazitární léčbě. Někteří zákazníci ENDOPARAZIN používají i pro malé přežvýkavce. Jedná se zejména o malé chovy. Vzhledem k odlišnému způsobu trávení od monogastrů však momentálně nemáme přesné informace o účinnosti u přežvýkavců a nemůžeme garantovat takovou účinnost odčervení jako u klasických antiparazitik. Rostlinné silice však prokazatelné antiparazitární účinky mají, navíc podporují přirozenou střevní mikroflóru a mají pozitivní efekt na trávení. U chovů s dobrou zoohygienou a nízkým infekčním tlakem tedy může být toto opatření dostačující, to je individuální. Je vhodné provádět pravidelná parazitologická vyšetření. Zasílám odkaz na článek od chovatele, který ENDOPARAZIN využívá: https://www.aromafauna.eu/clanky/kozy-sem-cervy-ven-prvni-zkusenosti-s-endoparazinem S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.3.2021 ENDOPARAZIN PRO OVCE A KOZY:
Dobrý den, zvažuji použít Endoparazin k odčervení svého stáda koz a oveček, kterým se teď po porodech výrazně zhoršila kondice, pravděpodobně vlivem parazitů. Ráda bych se zeptala, jestli máte nějakou zpětnou vazbu od zákazníků, kteří používají přípravek u koz a oveček, a jestli jej někdo používá i u většího stáda (my máme 20 koz a 20 oveček). Hlavně bych ale potřebovala poradit s potřebným množstvím - pokud mám celkem 40 zvířat a počítala bych 10 kapek na jednu ovečku/kozu (váží méně než 70 kg, ale chtěla jsem jim dát rezervu kvůli složitějšímu trávení oproti psům apod.) na 10 dní, potřebuji celkem 4000 kapek Endoparazinu. Poradíte mi, prosím, kolik ml Endoparazinu potřebuji? S díky a pěkný pozdravem Petra K.

Odpověď:
Vážená paní Petro, někteří zákazníci ENDOPARAZIN používají i pro malé přežvýkavce a oblíbili si jej. Jedná se zejména o malé chovy. Vzhledem k odlišnému způsobu trávení od monogastrů však momentálně nemáme přesné informace o účinnosti u přežvýkavců a nemůžeme garantovat takovou účinnost odčervení jako u klasických antiparazitik. Rostlinné silice však prokazatelné antiparazitární účinky mají, navíc podporují přirozenou střevní mikroflóru a mají pozitivní efekt na trávení. U chovů s dobrou zoohygienou a nízkým infekčním tlakem tedy může být toto opatření dostačující, to je individuální. Je vhodné provádět pravidelná parazitologická vyšetření. Zasílám odkaz na článek od chovatele, který ENDOPARAZIN využívá: https://www.aromafauna.eu/clanky/kozy-sem-cervy-ven-prvni-zkusenosti-s-endoparazinem Doporučuje dávkování 1 kapku/4 kg živé hmotnosti. Dávku je potřeba podat individuálně v želatinové tobolce, aby éterické oleje prošly zažívacím aparátem co nejdále. Podávejte týden, po týdenní přestávce opakujte týdenní aplikaci. 1 kapka éterického oleje má cca 0,03 ml. Záleží tedy na hmotnosti ovcí. Při 70 kg vychází 17 kapek na ovci na den, týdenní dávka pro jednu ovci činí 119 kapek (4 ml ENDOPARAZINu). Kozy, předpokládám, váží méně. Pokud budete přípravek zkoušet, budu ráda za informaci, zda jste byla spokojena. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

3.2.2021 Zúžené trachea:
Dobrý den, mám na Vás dotaz. Náš 10ti letý yorkšír má zúženou tracheu-žádné léky na to nedostal. Bere jen 2x denně 1/2 Euthyroxu a 2,5 ml Aptus Apto-flexu na klouby. Moha bych mu pomoci aromaterapií - je to nepříjemné, jak sípavě „kašle”? Jaký olejíček bych mu mohla dávat přičichnout případně mohla bych něco vmazávat do oblasti krku? Předem děkuji za radu Simona Žišková

Odpověď:
Vážená paní Simono, obávám se, že Vašemu pejskovi v tomto případě bohužel éterické oleje příliš nepomohou. Tyto látky mají schopnost podporovat dýchání, rozšiřovat dýchací cesty a tlumit kašel (např. směs éterických olejů INSPI FREE: https://eshop.aromafauna.eu/inspi-free), nicméně pokud se jedná o zúžení vlivem chybného vývoje, nebude efekt patrný. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

12.1.2021 Displasie kyčelního kloubu:
Dobrý den, můj pes má dysplazii kyčelního kloubu. je mu 9 let. Je nějaký přípravek na utlumení bolesti? Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, aktuálně ve spolupráci s veterinárními fyzioterapeuty a veterináři vyvíjíme masážní přípravek, který bude určen právě pro takovéto případy. Jedná se o masážní emulzi s éterickým olejem z kopaivy, který působí silně protizánětlivě, pomáhá tlumit bolest a zvyšovat rozsah pohybu. V prodeji by měl být během tohoto roku, v závislosti na procesu schválení u Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv. Od února bude na e-shopu https://eshop.karelhadek.eu/ v prodeji podobná masážní emulze s analogickým složením pro lidi, kterou můžete pro psa použít – COPAFLEX. Aplikujte ji 2x denně, vmasírujte do problematické oblasti. Je možné ji používat dlouhodobě. Pro zvířata je aktuálně k dispozici přípravek FAUNA THERMOL (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-thermol). Jedná se však o olej, ne o emulzi – pokud je Váš pes dlouhosrstý, bude pak srst mastná. Vhodným doplněním k masážnímu přípravku je podávání HARPAGOFYTU. Zatím jej nabízíme mezi „lidskými“ produkty, vhodný je však při bolestivých stavech kloubů spojených s artrózou i u psů a koní. Jeho složky působí opět protizánětlivě a pomáhají tlumit dráždění, které v tkáních vlivem artrózy vzniká. Dle typu stravy je možné vybrat mezi práškem (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-doplnek-stravy) a tinkturou (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-extrakt). Pokud krmíte granulemi, je vhodnější tinktura v dávkování 15 kapek (0,5 ml) na 30-40 kg živé hmotnosti, 2x denně. Prášek se podává v dávce 2 g (polovina čajové lžičky) na 50 kg živé hmotnosti. Je hořký, pes si na chuť bude muset zvyknout. Použít jej lze v případě např. barfování, kdy jej do masa jednodušeji zamícháte. Můžete využít i éterický olej z KOPAIVY (https://eshop.aromafauna.eu/search?search=kopaiva) pro vnitřní podání. Je velmi dobře tolerována. Dávkování: cca ½ až 1 kapka 2x denně na 20 kg hmotnosti zvířete, podat přímo do tlamy nebo do krmení. V případě potřeby ředit v PUPALKOVÉM OLEJI LZS. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

4.1.2021 Jak namíchat šantu kočičí?:
Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu, jak namíchat olej šanty kočičí? Chci si to namíchat do rozprašovače a postříkat třeba škrabadlo a hračky pro kočku Vím, že se oleje nerozpouští ve vodě, ale v lihu. Nebude líh kočce smrdět? Děkuji Vám za odpověď. Přeji krásný zbytek roku a děkuji, za to, co děláte :-)

Odpověď:
Dobrý den, paní Nicolo, v nabídce momentálně éterický olej z šanty kočičí nemáme, bude se tedy zřejmě jednat o jiný e-hop. Nicméně je možné si namíchat sprej s lihovým základem. Líh se poměrně rychle odpaří a kočce určitě neublíží. Éterický olej z šanty použijte v cca 0,5% koncentraci, nepoužívejte vyšší koncentraci než 1 %. Neaplikujte přímo na zvíře, pouze v přiměřeném množství na škrabadlo apod., jak píšete. Benefit šanty je i ten, že působí repelentně. Z našich přípravků je pro kočky vhodný např. TOMMY LOVE (https://eshop.aromafauna.eu/tommy-love), který obsahuje zklidňující kozlík. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz