AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

16.3.2021 ENDOPARAZIN PRO OVCE A KOZY:
Dobrý den, zvažuji použít Endoparazin k odčervení svého stáda koz a oveček, kterým se teď po porodech výrazně zhoršila kondice, pravděpodobně vlivem parazitů. Ráda bych se zeptala, jestli máte nějakou zpětnou vazbu od zákazníků, kteří používají přípravek u koz a oveček, a jestli jej někdo používá i u většího stáda (my máme 20 koz a 20 oveček). Hlavně bych ale potřebovala poradit s potřebným množstvím - pokud mám celkem 40 zvířat a počítala bych 10 kapek na jednu ovečku/kozu (váží méně než 70 kg, ale chtěla jsem jim dát rezervu kvůli složitějšímu trávení oproti psům apod.) na 10 dní, potřebuji celkem 4000 kapek Endoparazinu. Poradíte mi, prosím, kolik ml Endoparazinu potřebuji? S díky a pěkný pozdravem Petra K.

Odpověď:
Vážená paní Petro, někteří zákazníci ENDOPARAZIN používají i pro malé přežvýkavce a oblíbili si jej. Jedná se zejména o malé chovy. Vzhledem k odlišnému způsobu trávení od monogastrů však momentálně nemáme přesné informace o účinnosti u přežvýkavců a nemůžeme garantovat takovou účinnost odčervení jako u klasických antiparazitik. Rostlinné silice však prokazatelné antiparazitární účinky mají, navíc podporují přirozenou střevní mikroflóru a mají pozitivní efekt na trávení. U chovů s dobrou zoohygienou a nízkým infekčním tlakem tedy může být toto opatření dostačující, to je individuální. Je vhodné provádět pravidelná parazitologická vyšetření. Zasílám odkaz na článek od chovatele, který ENDOPARAZIN využívá: https://www.aromafauna.eu/clanky/kozy-sem-cervy-ven-prvni-zkusenosti-s-endoparazinem Doporučuje dávkování 1 kapku/4 kg živé hmotnosti. Dávku je potřeba podat individuálně v želatinové tobolce, aby éterické oleje prošly zažívacím aparátem co nejdále. Podávejte týden, po týdenní přestávce opakujte týdenní aplikaci. 1 kapka éterického oleje má cca 0,03 ml. Záleží tedy na hmotnosti ovcí. Při 70 kg vychází 17 kapek na ovci na den, týdenní dávka pro jednu ovci činí 119 kapek (4 ml ENDOPARAZINu). Kozy, předpokládám, váží méně. Pokud budete přípravek zkoušet, budu ráda za informaci, zda jste byla spokojena. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

3.2.2021 Zúžené trachea:
Dobrý den, mám na Vás dotaz. Náš 10ti letý yorkšír má zúženou tracheu-žádné léky na to nedostal. Bere jen 2x denně 1/2 Euthyroxu a 2,5 ml Aptus Apto-flexu na klouby. Moha bych mu pomoci aromaterapií - je to nepříjemné, jak sípavě „kašle”? Jaký olejíček bych mu mohla dávat přičichnout případně mohla bych něco vmazávat do oblasti krku? Předem děkuji za radu Simona Žišková

Odpověď:
Vážená paní Simono, obávám se, že Vašemu pejskovi v tomto případě bohužel éterické oleje příliš nepomohou. Tyto látky mají schopnost podporovat dýchání, rozšiřovat dýchací cesty a tlumit kašel (např. směs éterických olejů INSPI FREE: https://eshop.aromafauna.eu/inspi-free), nicméně pokud se jedná o zúžení vlivem chybného vývoje, nebude efekt patrný. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

12.1.2021 Displasie kyčelního kloubu:
Dobrý den, můj pes má dysplazii kyčelního kloubu. je mu 9 let. Je nějaký přípravek na utlumení bolesti? Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, aktuálně ve spolupráci s veterinárními fyzioterapeuty a veterináři vyvíjíme masážní přípravek, který bude určen právě pro takovéto případy. Jedná se o masážní emulzi s éterickým olejem z kopaivy, který působí silně protizánětlivě, pomáhá tlumit bolest a zvyšovat rozsah pohybu. V prodeji by měl být během tohoto roku, v závislosti na procesu schválení u Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv. Od února bude na e-shopu https://eshop.karelhadek.eu/ v prodeji podobná masážní emulze s analogickým složením pro lidi, kterou můžete pro psa použít – COPAFLEX. Aplikujte ji 2x denně, vmasírujte do problematické oblasti. Je možné ji používat dlouhodobě. Pro zvířata je aktuálně k dispozici přípravek FAUNA THERMOL (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-thermol). Jedná se však o olej, ne o emulzi – pokud je Váš pes dlouhosrstý, bude pak srst mastná. Vhodným doplněním k masážnímu přípravku je podávání HARPAGOFYTU. Zatím jej nabízíme mezi „lidskými“ produkty, vhodný je však při bolestivých stavech kloubů spojených s artrózou i u psů a koní. Jeho složky působí opět protizánětlivě a pomáhají tlumit dráždění, které v tkáních vlivem artrózy vzniká. Dle typu stravy je možné vybrat mezi práškem (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-doplnek-stravy) a tinkturou (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-extrakt). Pokud krmíte granulemi, je vhodnější tinktura v dávkování 15 kapek (0,5 ml) na 30-40 kg živé hmotnosti, 2x denně. Prášek se podává v dávce 2 g (polovina čajové lžičky) na 50 kg živé hmotnosti. Je hořký, pes si na chuť bude muset zvyknout. Použít jej lze v případě např. barfování, kdy jej do masa jednodušeji zamícháte. Můžete využít i éterický olej z KOPAIVY (https://eshop.aromafauna.eu/search?search=kopaiva) pro vnitřní podání. Je velmi dobře tolerována. Dávkování: cca ½ až 1 kapka 2x denně na 20 kg hmotnosti zvířete, podat přímo do tlamy nebo do krmení. V případě potřeby ředit v PUPALKOVÉM OLEJI LZS. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

4.1.2021 Jak namíchat šantu kočičí?:
Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu, jak namíchat olej šanty kočičí? Chci si to namíchat do rozprašovače a postříkat třeba škrabadlo a hračky pro kočku Vím, že se oleje nerozpouští ve vodě, ale v lihu. Nebude líh kočce smrdět? Děkuji Vám za odpověď. Přeji krásný zbytek roku a děkuji, za to, co děláte :-)

Odpověď:
Dobrý den, paní Nicolo, v nabídce momentálně éterický olej z šanty kočičí nemáme, bude se tedy zřejmě jednat o jiný e-hop. Nicméně je možné si namíchat sprej s lihovým základem. Líh se poměrně rychle odpaří a kočce určitě neublíží. Éterický olej z šanty použijte v cca 0,5% koncentraci, nepoužívejte vyšší koncentraci než 1 %. Neaplikujte přímo na zvíře, pouze v přiměřeném množství na škrabadlo apod., jak píšete. Benefit šanty je i ten, že působí repelentně. Z našich přípravků je pro kočky vhodný např. TOMMY LOVE (https://eshop.aromafauna.eu/tommy-love), který obsahuje zklidňující kozlík. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.12.2020 LUPOIDNÍ ONYCHODYSTROFIE:
Krásný předvánoční večer přeji. Mám prosbu... měl jsem zde klientku, má křížence labradora a byla jí nyní potvrzena LUPOIDNI ONYCHODYSTROFIE... dá se něco použít na tuto nemoc? Mimo celkového posílení imunity? Děkuji moc za odpověď a přeji příjemné prožití vánočních svátků.

Odpověď:
Dobrý den, Toto onemocnění se může projevovat v různé intenzitě – tomu pak odpovídá i léčba předepsaná ošetřujícím veterinářem. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní reakce chybně reaguje na vlastní tkáně. Víte, jaká aktuálně probíhá léčba a s jakými výsledky? (obvykle se jedná o aplikaci pentoxifylinu a kombinaci tetracyklin+niacinamid a v případě bakteriální infekce další odpovídající antibiotika). Léčba je dlouhodobá a vzhledem k autoimunitnímu charakteru onemocnění se problémy vrací. V rámci zlepšení zdravotního stavu a podpory léčby je pak velmi vhodné: - Doplnění potravy o vitamín E a nenasycené mastné kyseliny – význam mají obecně omega-3 (vysoký obsah v pupalkovém oleji – denně 1 čajová lžička; https://eshop.aromafauna.eu/pupalkovu-olej). Při tomto onemocnění je doporučována zejména kys. eikosapentaenová (EPA) – doplňky z rybího tuku - Některé případy mohou být spojeny s alergickou reakcí na krmivo – vhodné převést psa na hypoalergenní dietu - Zaměřit vyšetření i na potíže se štítnou žlázou – možná spojitost s poručenou funkcí - Éterický olej z kopaivy (protizánětlivý účinek; https://eshop.aromafauna.eu/kopaiva-eo): 1 kapka 2x denně na 20 kg hmotnosti zvířete - Pro ošetření bolestivých lůžek po odloučení drápu: HELP BALZAM nebo MULTIF BALZAM

14.12.2020 Příčiny drbání u psa II.:
Dobrý den, děkuji za odpověď. Fenka se drbe hlavně asi na bocích, pak na nohách a někdy jí vidím i na krku. Na odčervení používám přírodní tabletky, ale je pravda, že je teď období kdy bych jí měla odčervit. Zdálo se mi, že se začala drbat v létě když jsem jí nasadila obojek proti blechám a klíšťatům, pak už jsem to nevnímala, ale teď bych řekla, že je to výraznější, ale obojek už dávno nemá. Chtěla bych právě vyzkoušet na to odčervení vaše přípravky a asi bych jí koupila něco na tu pokožku, aby jí tak nesvědila.

Odpověď:
Dobrý den, co se týče odčervení, máme i od chovatelů ověřenou účinnost směsi éterických olejů ENDOPARAZIN (https://eshop.aromafauna.eu/endoparazin). Není to tedy klasický antiparazitární přípravek. Působí proti střevním parazitům, osvědčil se proti škrkavkám i tasemnicím. Podávejte v dávce 1 kapka na 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní (dávku je možné zvýšit na 3 kapky na 7 kg, což je potřeba zejména při postižení tasemnicemi). Lze jej podat do želatinové tobolky (dle velikosti psa), nebo nakapat na granule, maso či do tvarohu nebo paštiky. Zvíře si však na novou chuť bude chvíli zvykat. Po prvotním odmítání psi takto ochucenou krmnou dávku přijmou, pokud nejsou krmeni jinou stravou. Po týdenní přestávce je možné kůru opět zopakovat. Pejsek by měl mít přístup k dostatku vody. Ohledně kožních potíží by bylo vhodné navštívit veterinárního lékaře – při známé diagnóze bych Vám mohla lépe doporučit vhodné přípravky. V současné situaci bych pro zklidnění kožních projevů zvolila mycí olej HY-DERMAL a FELL BALZAM ANTIPARAZIN v kombinaci s doplněním pupalkového oleje do krmení. Přeji příjemný advent, s pozdravem, A. Vaníčková

14.12.2020 Novinka - HARPAGOFYT:
Dobrý den, právě jsem si v časopise Aromaterapie 4/2020 přečetla o Harpagofyt a v článku je napsáno, že je možné jej použít také pro psi a koně. Prosím kolik kapek mám dát našemu 3kg čivavákovi a 300 kg poníkovi a kolik kapek dospělý 50 kg člověk? Děkuji moc. S pozdravem Ing. Šárka K.

Odpověď:
Dobrý den, paní Šárko, dávkování extraktu (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-extrakt) pro člověka je 0,5 až 1 ml (15-30 kapek) 3x denně. Pro koně je vhodnější podání harpagofytového prášku (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-doplnek-stravy) - v průběhu dne jej přidávejte do krmných doplňků, šrotu, koňského müsli apod. v dávce cca 4 g (čajová lžička)/100 kg živé váhy na den. Z jakých zdravotních důvodů byste podávala harpagofyt i pejskovi – čivavě? 1 kapku 2x denně by bylo možné v případě potíží jmenovaných v článku aplikovat. Momentálně pracujeme na přípravku pro menší zvířata, který bude na harpagofytu založen. Přeji pěkný den a budu ráda za informace, zda byly naše přípravky užitečné. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.12.2020 Příčiny drbání u psa:
Dobrý den, mám 14 letou fenu, která se v poslední době pořád drbe, ale blechy nemá. Napadlo mě jestli to nemůže být způsobené nějakým parazitem. Můžete mi něco doporučit i na pokožku. Děkuji.

Odpověď:
Dobrý den, paní Dášo, drbání může mít řadu příčin a přístup k řešení se liší (bakteriální infekce, napadení parazity, podráždění, alergická reakce, …). Na jakých místech se svědění projevuje? Je pes pravidelně ošetřován nějakými antiparazitiky? Neměnili jste např. nedávno krmivo? V případě kožních parazitů je vhodná kombinace mycího oleje HY-FLEA nebo HY-NEDEMOD s aplikací FAUNA SPOT, případně INSI SPRAY. Pokud se jedná pouze o podráždění, je pro zklidnění pokožky určen mycí olej HY-DERMAL a FELL BALZAM ANTIPARAZIN. Obecně je při kožních potížích vhodné doplnit stravu o omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, ideálně formou pupalkového oleje, 1 až 2 čajové lžičky denně, dle velikosti psa (https://eshop.aromafauna.eu/pupalkovu-olej). S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

25.11.2020 Které přípravky zvolit pro čivavu se srdeční vadou?:
Dobrý den, včera jsem si vyzvedla Váš balíček viz faktura v příloze pro mého 10lettého čivaváka. Včera jsem s ním byla také na veterině a byla mu zjištěna srdeční vada - viz příloha. Chtěla bych mu maximálně pomoci, protože je to prostě moje další dítě a mám ho obrovsky moc ráda. Prosím, poradila by jste mi opět nějaké Vaše přípravky či i jiné přípravky případně, které by Vás napadly, které by mohly mému pejskovi pomoci? Dále bych se Vás také chtěla zeptat, jestli mu nemůžu třeba nějakým přípravkem ublížit - napadá mě třeba Imonofauna, kterou jsem mu objednala, protože obsahuje alkohol a asi zvyšuje tím pádem tlak a veterinář mi předepsal léky na snížení tlaku, aby to to srdíčko zvládalo. Další otázečka prosím: "Kolik mu prosím mám dávat toho vitaminu C?" Náš čivavák má 10 let a váží 3 kg. Děkuji Vám mnohokrát a moc moc se těším na Vaši odpověď. Vaše přípravky a přípravky i lidské pana Hádka miluje celá naše rodina. S přáním krásného dne Šárka K.

Odpověď:
Vážená paní Šárko, vyloženě pro podporu srdeční činnosti v nabídce žádný produkt nemáme, obecně však pro zvířata používáme v přípravcích spíše jemné a zklidňující éterické oleje, které mohou používat i zvířata s takovýmito zdravotními potížemi. Ve Vaší objednávce není nic, co by pejskovi mohlo uškodit. IMUNOFAUNA se podává v dávce 1 kapka přípravku na 4 kg hmotnosti zvířete 3x denně do vody, pro výrobu je používán pouze 27% alkohol. Při doporučeném dávkování se tedy nemusíte negativních účinků obávat. Obsažený eleutherococc při podávání u lidí může ve vyšších dávkách zvyšovat krevní tlak, u zvířat však tento účinek pozorován nebyl. Naopak eleutherococcus je doporučován pro celkové povzbuzení organismu právě u starších zvířat Mějte se pěkně a přeji Vám i pejskovi pevné zdraví, A. Vaníčková

24.11.2020 Infekční rýma koček:
Dobry den,rada by som sa opytala,cim pomocť mojej mačičke.Býva v byte,chodi rada na balkon..často kýcha a ma nudli u nosu,ale nachlena nieje,skor alergia..Dakujem za radu.

Odpověď:
Vážená paní Dano, jak stará je Vaše kočka a jak dlouho tyto projevy pozorujete? Jiné zdravotní potíže nemá? U koček je velmi časté onemocnění infekční rýmou. Tu prodělávají neočkovaní jedinci většinou v mladším věku, může ale přejít do chronicity nebo se potíže u predisponovaných jedinců vracejí. U dospělých zvířat v dobré kondici onemocnění probíhá jen jako mírné nachlazení. Infekční rýma nemá jednoho konkrétního původce. Zvíře se většinou nejdříve nakazí virovým onemocněním, jako je kočičí herpesvirus nebo kalicivirus, následně se pak na poškozené sliznici uchytí bakterie (stafylokoky, streptokoky, …). Ke chronickým zdravotním problémům přispívají i některá virová onemocnění, která poškozují imunitu (FIV, FeLV). Při dlouhotrvajících potížích je na místě navštívit veterináře, který vyhodnotí, zda není např. potřebná aplikace antibiotik. V případě infekční rýmy je potřeba zvířeti poskytnout kvalitní potravu a dostatek vody, imunitu můžete podpořit přípravkem IMUNOFAUNA, který se přidává do vody. Léčbu naordinovanou veterinářem můžeme podpořit i pomocí éterických olejů. Využít lze nosní olej FAUNA RINIS obsahující éterický olej z heřmánku. Pokud kočka snáší vůni éterického oleje, můžete do difuzéru nebo do pelíšku nakapat éterický olej z mateřídoušky, fenyklu, dobromysli, heřmánku nebo kopaivy. Jak ale píšete, i kočky mohou trpět alergickou rýmou. Pokud se jedná o sezónní potíže, lze předpokládat, že se jedná o reakci na pyl. Spouštěčem ale mohou být i roztoči nebo spory plísní, které se vyskytují v domácnosti. V tomto případě je použitelný opět nosní olej FAUNA RINIS. Vhodné je také ošetření domácnosti (postele, gauč, pelíšek, …) desinfekčním přípravkem FAUNA DESINF. Ideální je po postříkání postel, gauč atd. překrýt nějakou pokrývkou, aby obsažené éterické oleje pomaleji vyprchávaly. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz