AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

14.9.2020 Odčervení slepic:
Dobry den, rada bych pozadala o radu, jak odcervit slepice nosnice, jsou ve venkovnim vybehu. Dekuji, s pozdravem Novotna

Odpověď:
Vážená paní Novotná, pro odčervení je z našich produktů určen ENDOPARAZIN, nicméně je využíván hlavně pro psy a větší zvířata. Dávkování je totiž 1 až 3 kapky na 7 kg živé hmotnosti, podáváme po dobu 7 až 10 dní, po týdenní přestávce je možné kúru opakovat. Otázkou je, jak zajistit, aby každá slepice přijala svou dávku. Možností je naředit pupalkovým olejem (LZS) a nanést na zrní, aby byla směs v krmivu rovnoměrně rozprostřena. Pro dospělou slepici by se tedy dala aplikovat dávka 1 kapka ENDOPARAZINu denně. Někteří chovatelé takto přípravek pro slepice využívají. Možností je i využití přípravku PAPENDO, což je dietetický veterinární přípravek k podpoře trávení. Antiparazitární účinek zajišťují éterické oleje, např. česnekový, tymiánový či jalovcový. Tento účinek však není tak výrazný, nedojde ke klasickému odčervení, jako u běžných antiparazitárních přípravků, jedná se spíše o podporu zdravého zažívacího systému. Přípravek je vhodné podávat denně do krmiva, a to 1 až 3 kapky na 400 g hmotnosti zvířete, po dobu jednoho měsíce. Další možností v rámci šetrnějšího odčervení je využití křemeliny (musí být ale v kvalitě pro přidávání do krmiva). Tu bohužel aktuálně nemáme v nabídce, ale na trhu je v ČR již řada produktů… Budu ráda za informace, zda naše výrobky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

9.9.2020 Kožní dermatitida:
Dobrý den, mám 3 letou fenu křížence labradora a ohaře (nevím přesně, je z útulku). V létě se ji objevila podrážděná kůže na všech nohách, kouše a drápe si to. U veterináře nám bylo řečeno, že má kožní dermatitidu a že je to nejspíš z postřiků z polí. Dostala antibiotika a mast, po té se ji to uzdravilo, ale po měsíci je to opět stejné. Teď jsme dostaly kortikoidy. Prosím o radu, zda můžu vyzkoušet nějaký váš produkt. děkuji

Odpověď:
Vážená paní Gabrielo, kromě reakce na postřiky by se mohlo jednat o atopickou dermatitidu v souvislosti s citlivostí na pyly rostlin. V tomto případě byste v následujících letech pozorovala sezónnost, co se týče projevů. Labradoři jsou v tomto ohledu predisponované plemeno, první příznaky atopie se obvykle objevují do 3 let. Ideální je se vyhnou alergenu, což není vždy proveditelné. Pro zmírnění projevů dermatitidy a podráždění kůže je možné využít následující přípravky: - Pro mytí je určitě vhodné využít mycí oleje, které díky svému složení působí pozitivně na ochranný kožní film. Ten je v důsledku zánětu už tak narušen a při používání šamponů a jiných tenzidových přípravků dochází k jeho dalšímu poškozování. Tím se pokožka stává více citlivější. Mycí olej HY-DERMAL určený pro citlivou a zánětlivou pokožku obsahuje např. éterické oleje z meduňky a levandule, které tlumí zánět. - FELL BALZAM ANTIPARAZIN – přípravek vhodný v kombinaci s mycími oleji. Lze jej aplikovat při mytí, v případě výraznějších projevů i bez oplachu. - Pro ekzém v meziprstí často komplikovaný přítomností kvasinek: MYCOS BALZAM - Při zánětech uší i preventivně přípravek FAUNA OTIS, v případě kvasinkové infekce CANDIEAR. - Obecně je při zánětech a dermatitidách vhodné se zaměřit i na kvalitní stravu a obohatit ji o nenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny. Výborný je PUPALKOVÝ OLEJ LZS (1 až 2 čajové lžičky denně). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková

9.9.2020 Jak si poradit se zanedbanou srstí:
Dobrý den, potřebovala bych poradit, jaké prostředky pro začátek použít na srst flat coated retrievera, která je bohužel velmi zanedbaná. Normálně bývá flat hladký, lesklý ... nyní je srst plstnatá, vlnitá, roztřepená a navíc strašně líná :-/ Eva K.

Odpověď:
Vážená paní Evo, pokud byl pes zanedbaný, nebylo určitě ideální ani jeho krmení. Návrat srsti do kondice bude nějakou dobu trvat, stejně jako k jejímu zničení nedošlo naráz. Kromě péče o srst je potřeba zaměřit se i na krmení. Vhodné je podávat kvalitní rostlinné oleje, např. PUPALKOVÝ (1 čajová lžička denně). Pro mytí srsti jsou vhodné mycí oleje – např. HY-FLEA nebo HY-INSI, které obsahují i éterické oleje s repelentním, antimikrobiálním a regeneračním účinkem. Výhodou mycích olejů je, že na rozdíl od šamponů neodmývají a nepoškozují ochranný kožní film. Jsou tedy k srsti a kůži velmi šetrné. Mytí mycími oleji je poněkud specifické, návod naleznete na videu na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=51EwvouT4-E&feature=emb_title Pro lepší rozčesávání zadredovaných zvířat se zhoršenou kvalitou srsti je vhodný FELLEOL. Pro udržování kvalitní srsti jsou pak mycí oleje dostačující, jsou využívány i při chovu výstavních zvířat. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

8.9.2020 Péče o kočičí wc:
Vážená paní MVDr. Vaníčková,moc Vás prosím o radu...když jsme si domů přivezli cca na 6 týdnech koťátka(kocourka a kočičku),vše bylo v pořádku.Čůrat i kakat chodili oba na jeden záchůdek. Ale po čase (3 měs.) začal kocourek chodit kakat mimo...Oba mají naši plnou péči - mazlení, hlazení,dostatek hraček, jídla i pití a sami také dlouho nejsou...Nevím kde jsme udělali chybu a který moment způsobil tak náhlý zvrat.Můžete mi prosím poradit co máme zkusit...?Děkuji mnohokrát za Váš čas... Blanka Z.

Odpověď:
Vážená paní Blanko, v tomto věku začínají kocouři postupně dospívat, mění se proto i jejich chování. Je kocourek kastrovaný? Předpokládám, že je kocour zdravý a nemá žádné potíže, např. s močovým systémem (pozorovala byste časté močení nebo by zvíře vykazovalo bolestivost při potřebě). Může mu vadit, že je již toaleta použita druhou kočkou – určitě bych do bytu dala ještě jeden kočičí záchod. Kočky mají rády v tomto ohledu klid, je vhodné umístění na klidném místě nebo zkusit, jaké umístění mu vyhovuje. Další věc, která může kocourkovi vadit je, pokud třeba došlo k nějaké změně v bytě nebo jste třeba začali používat jiný substrát do toalety nebo jiný čistící prostředek (každé kočce vyhovuje něco jiného). Každopádně je třeba trpělivosti, kocoura netrestejte. Z našich přípravků by mohl pomoci TOMMY LOVE, obsahující éterické oleje z kozlíku a fenyklu, které mají kočky rády a mají na ně uklidňující účinky. (Lze lehce stříknout do záchodku nebo na škrabadlo, pelíšek, gauč). Pokud by vadil výrazný pach čistících prostředků (nevím, jaké používáte), lze využít hodně zředěný AROMA SANITOL. FAUNA DESINF je určen pro desinfekci. Budu ráda za informaci, zda byla moje rada užitečná. MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

7.9.2020 Polyneuropatie u feny:
Dobrý den, fenka (9 let, 14 kg), 2 roky má cukrovku, dáváme Letrox na štítnou žlázu, teď týden má polyneuropatii, na zadní nohy nevstane vůbec, neexistují na to žádné léky, prosím o radu, co na zlepšení imunity nebo přímo na polyneuropatii. Děkuji

Odpověď:
Vážená paní Gabrielo, co se týče polyneuropatie, nemohu Vám bohužel doporučit žádný produkt – jedná se o poškození nervů v důsledku zvýšené hladiny cukru v krvi. Pro podporu imunity je vhodný přípravek IMUNOFAUNA. Obávám se ale, že ke zlepšení stavu poškozených nervů nepřispěje… S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

26.8.2020 Fauna Spot u štěněte:
Dobrý den. Máme doma dvouměsíční štěňátko a zvažují zakoupit přípravek fauna spot proti blechám a klíšťatům. Je možné přípravek aplikovat i na štěňátka? Nebo jen na dospělé psy. Děkuji moc za odpověď Iva H.

Odpověď:
Vážená paní Ivo, ano, pro takto staré štěně můžete FAUNA SPOT použít. Dávkování je uvedeno na webových stránkách: https://eshop.aromafauna.eu/fauna-spot . Přípravek sestává pouze z éterických a rostlinných olejů, nemusíte se tedy po aplikaci ani obávat např. kontaktu pejska a dětí. Aplikujte spíše ráno, některé éterické oleje mají povzbuzující účinek a v případě aplikace večer by mohlo být štěně více „řádit“. Účinnost po aplikaci je cca 2-3 týdny. Pokud pejska koupete, je vhodné podpořit účinky mycími oleji, např. HY-FLEA nebo HY-INSI. Pokud naopak pejska myjete šampóny (což obecně nedoporučujeme), účinek se snižuje. Šampony odmývají ochranný kožní film, na který jsou navíc éterické oleje s repelentními účinky navázané. Budu ráda za informace, jak jste s našimi produkty spokojená. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

26.8.2020 Kožní roztoči u kočky:
Dobrý den , máme doma v domě britskou kočku. Kočka má krmivo pro alergické kočky, vždy jsme ji krmili kvalitně. Její 5 let. Váží necelé 4 kg a poslední dva roky se neustále potýkáme s kožními roztoči. Na měsíc či dva zabere léčba spotem u veterináře. Hledám nějaké přírodní a dlouhodobé řešení. Děkuji předem za odpověď. Jana Š.

Odpověď:
Dobrý den, děkuji za doplnění. Bude se tedy jednat o dravčíkovitost (cheyletielózu), způsobenou roztočem, který žije na povrchu kůže. Nějakou dobu může on nebo jeho vajíčka přežívat i v prostředí, ale hlavní je přenos mezi zvířaty. Dravčíků existuje více druhů a mohou parazitovat na různých druzích zvířat, přičemž některá zvířata, která roztoče přenáší, nemusí mít žádné kožní projevy. Nemáte doma ještě nějaké další zvíře, třeba králíka? To by mohlo být nosičem bez příznaků, díky kterému se potíže vracejí. Možný je samozřejmě i přenos mezi kočkami, pokud má kočka přístup ven. Potřeba je zajistit i ošetření domácnosti (pelíšek, pohovka, kočičí domečky, ….) – např. pomocí desinfekčního přípravku FAUNA DESINF. Vyskytnout se může i svědivá vyrážky u člověka, která je způsobena alergickou reakcí na roztoče. Pokud kočka snáší koupel, je vhodné denně použít mycí olej HY-NEDEMOD nebo HY-FLEA nebo formou koupele aplikovat FELL BALZAM ANTIPARAZIN. Pokud kočka mytí nemá v oblibě, lze vyzkoušet FAUNA SPOT (opakovat aplikaci po 2 týdnech). Vhodná je kombinace koupele nebo spotu a INSI SPRAY (aplikovat denně, pozor na oči). Pokud se vyskytují vylysalá místa, lze je mazat balzámem NEDEMOD. Jedná se o přípravky na bázi éterických a rostlinných olejů, nemusíte se tedy po aplikaci obávat kontaktu s lidskou kůží nebo s dětmi. INSI SPRAY je lihový přípravek. Je potřeba ošetřit všechna zvířata v domácnosti, neboť zdrojem mohou být i jednici bez příznaků. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.8.2020 Značkování v domě:
dobrý den paní Vaníčková,chtěla jsem se zeptat,jestli je nějaký přípravek,který by zabránil značkování močí kocoura v domě..děkuji mnohokrát za radu.s přáním hezkého večera Dominika S.

Odpověď:
Vážená paní Dominiko, pro tento účel mohu z našeho sortimentu doporučit přípravek URINSTOP. Jedná se o lihový přípravek obsahující pro zvířata chuťově a čichově nepříjemné éterické oleje (pepř, skořice, ...), stříká se tedy na místa, která zvířata okusují nebo značkují. Složky nejsou pro zvířata zdravotně závadné. Pozor ale při aplikaci např. na lakovaný nábytek (kvůli obsahu lihu by mohlo dojít k jeho poškození). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

17.8.2020 Různorodé alergie u psa:
Dobry den, já Vás zdravím Mam takovou prosbičku mám zde pejska, pohybový aparát jsme dali tak nějak dohromady. Ale pejsek trpí na alergie, vše možné. Zasílám informace z poslední lékařské zprávy. Mohu Vás poprosit o nějaký výběr produktu.? Děkuji moc, Mandát

Odpověď:
Dobrý den, také Vás zdravím! Kromě zánětů na oblasti trupu mohou poukazovat i předpokládám opakující se záněty v meziprstí a v uších na dermatitidu spojenou s potravinovou alergií nebo s atopickou dermatitidou. Bakterie a kvasinky se pak uchycují v těchto místech, ale nejsou prvotní příčinou problémů. Nevíte, jestli se nějak zkoumala právě potravinová alergie (hypoalergení krmivo, vylučovat z krmiva různé alergeny, kožní testy, rozbor krve) nebo atopická dermatitida? Netrpí nějakým dalším souběžným onemocněním? Přípravky pro péči o kůži doporučím, pomohou zmírnit projevy, ale pokud je např. pes krmen krmivem, v němž je složka, na kterou je citlivý, příčina se nevyřeší. - FELL BALZAM ANTIPARAZIN - použít lze v případě výrazných projevů i bez oplachu (návod viz web:https://eshop.aromafauna.eu/fell-balzam-antiparazin), používat 1-2x denně. Vhodná kombinace s pokožku zklidňujícím mycím olejem HY-DERMAL (mýt obden nebo dle potřeby). - pro ekzém v meziprstí, i v případě kvasinek: MYCOS BALZAM - pokud aktuálně netrpí zánětem ucha, preventivně FAUNA OTIS, při kvasinkách CANDIEAR. - obecně při zánětech a dermatitidách vhodné doplnit stravu o nenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny. Výborný je pupalkový olej LZS (1 čajová lžička denně) - v případě citlivosti na roztoče zvýšit péči např. o pelíšky, gauče, koberce (možno ošetřit FAUNA DESINF, přikrýt nějakou pokrývkou pro intenzivnější působení. Budu určitě ráda za informace, jak se pejskův zdravotní stav vyvíjí. Pěkný den, A. Vaníčková

17.8.2020 Cushingův syndrom:
Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Mám téměř 13ti letou fenku plemene Border kolie. Minulý týden jí byla diagnostikována nemoc zvaná Cushingův syndrom, onemocnění nadledvinek. Dle laboratorních testů má i špatnou funkci ledvin a kolísavý cukr (nejdříve vysoký a poté abnormálně nízký). Nicméně veterinářka mi navrhla léčbu lékem zvaným Vetoryl, avšak mne i zároveň odradila, protože tento lék má spousty nežádoucích účinků. Fenka má dle mého nemoc v počátku, protože nemá žádné uvedené příznaky, kromě občasného počůrání se doma. Je tedy náhodou, že jsme na onemocnění přišli včas. Dle vet. máme tedy prozatím čas s léčbou a nasazením léku Vetoryl. A proč vám píši, objevila jsem ještě jeden lék, přírodní bylinné kapky, odkaz zde: https://www.happytails.cz/specialni-produkty-pro-psi/adrenal-harmony-gold-for-dog-cushings-59ml (https://www.happytails.cz/specialni-produkty-pro-psi/adrenal-harmony-gold-for-dog-cushings-59ml) Chtěla jsem Vás požádat o radu, zda není na trhu nějaký podobný preparát, případně zda by nebyl možný "nějak" namíchat? Jsem laik, této problematice nerozumím. Bohužel léčba Vetorylem vyjde měsíčně na cca 2000,-/Kč, což je pro mě v momentální době dost velká částka (jsem na rodičovské dovolené a nemám žádný vedlejší příjem) a zároveň se obávám nežádoucích účinků. Ráda bych ovšem fence pomohla, ať s funkcí nadledvin, případně i ledvin (tam mě napadl Ostropestřec). Mnohokrát děkuji za Váš čas a vaši pomoc! S přáním krásného večera, vaše stálá zákaznice Iveta Š.

Odpověď:
Vážená paní Iveto, u starších psů dochází k této hormonální poruše většinou na základě chybné regulace z mozku nebo vlivem nádorové změny na nadledvině. Pokud se nejedná o možnost, kdy lze nádor na nadledvině operovat, je pes léčen symptomaticky – tedy tak, aby došlo ke zmírnění příznaků. Škála projevů je široká a má různou intenzitu. Zvýšenou hladinou hormonu kortizolu je ovlivňována řada orgánů – dochází k žíznivosti a následně k častému močení, nápadná je zvýšená chuť k jídlu, svalová slabost, povislé břicho, ztráta srsti na trupu a změna kvality kůže. S uvedenými kapkami přímo zkušenost nemám, podle složení bylin však mohou určitě ke zmírnění projevů napomáhat. Zásadní je udržet určitou kvalitu života pejska. Pokud se rozhodnete vyzkoušet uvedený produkt, můžete jednak sama pozorovat vliv na psa, veterinářka pak může efekt zhodnotit ze svého pohledu a pomocí vyšetření a následně rozhodnout, jaká léčba je potřeba. Jak sama píšete – Vetoryl sám není bez možných vedlejších účinků. Co se týče éterických olejů, mohou být pro podporu zdravotního stavu při Cusching. syndromu využity např. kvalitní éterické oleje z kadidlovníku (Boswellia carterii) nebo z fenyklu, 1-2 kapky denně, podávat spíše ráno. Je možné také využít přípravek IMUNOFAUNA pro posílení imunity. Přeji, ať si pejsek ještě užije co možná nejvíce pohodový život. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz