AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

PSÍ DÁRCI KRVE

15.12.2022

PSÍ DÁRCI KRVE

PSÍ DÁRCI KRVE

Advent a celý vánoční čas je neodmyslitelně spojený s dobrými skutky a s plněním největších přání. Jedním takovým dobrým skutkem, který může vést ke splněnému přání, je darování krve. Nyní se však nebavíme o krvi lidské, ale o krvi psí. Spousta psích páníčků nemá tušení, že psí dárci vůbec existují, natož pak celý jejich registr, ačkoliv se může kdykoliv stát, že je budou z minuty na minutu potřebovat.

Krev je životodárná tekutina, která ke tkáním a orgánům přivádí kyslík, živiny, vitamíny či hormony, odvádí zplodiny metabolismu nebo pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Stejně jako u lidí i u psů mohou někdy nastat situace, kdy je nezbytná její transfuze. Nemusí jít vždy jen o úrazy, při kterých dojde ke ztrátě krve. Důvodem k transfuzi může být závažné onemocnění jater či ledvin, složité chirurgický zákrok, ale také otrava různými jedy.

Zatímco u lidí jsou pouze 4 krevní skupiny (A, B, AB a 0), u psů existuje zhruba 13 skupin označovaných DEA (Dog Erythrocyte Antigen). Zajímavé je, že (na rozdíl od lidí) první transfuze jiné krevní skupiny většinou nevede ke vzniku posttransfuzní reakce. Přesto se před transfuzí provádí křížová zkouška, díky které mají veterináři jistotu, že pacient dárcovu krev bez potíží přijme.

Dárcem krve se ale nemůže stát každý. Psi musí stejně jako lidé splňovat několik podmínek:

  • minimální váha dospělého psa je 25 kg (čím větší pes, tím menší zátěž pro něj odběr představuje)

  • pes je starší 1 roku a mladší 8 let

  • dárce musí být zdravý, pravidelně očkovaný, nejlépe zbavený vnitřních i vnějších parazitů

  • pes musí být klidný, dobře ovladatelný, neagresivní

  • pokud je dárcem fena, neměla by mít v minulosti štěňata, v době odběru nesmí hárat nebo být březí

  • psí dárce nebyl v minulosti příjemcem krevní transfuze nebo krevního komponentu

Avšak může nastat situace, kdy je odběr natolik akutní, že je možné od některých kritérií upustit. Například pokud sám dárce byl v minulosti příjemcem transfuze, nebo pokud fena – dárkyně měla v minulosti štěňata. Je ale nezbytné o těchto faktech veterináře předem informovat.

Před samotným odběrem provede veterinář klinické vyšetření psa, včetně kontroly očkovacího průkazu. Z malého množství krve pak provede kompletní vyšetření. Je-li vše v pořádku, může se ihned přistoupit k odběru. Ten se nejčastěji provádí z krční žíly, což je nejrychlejší způsob odběru. Je však nezbytné, aby pes po celou dobu odběru klidně ležel. Pokud je tento způsob odběru neproveditelný, může se krev odebrat také z žíly na předních nohou.
Odběr trvá okolo 30 minut. Dárci se může odebrat cca 17 ml na 1 kg hmotnosti. Má-li váš pejsek např. 60 kg, může darovat klidně i litr krve, aniž by byl vystaven zvýšenému zdravotnímu riziku. Běžně se však odebírá okolo 450 ml. Pes může samozřejmě krev darovat opakovaně. Od posledního odběru by mělo uběhnout nejméně čtvrt roku, nejlépe 6 měsíců. Mezi nejlepší dárce patří pro svou klidnou velikost a klidnou povahu irští vlkodavové. Jako univerzální dárce je však považován německý ovčák.

darce

Pokud se rozhodnete svého psího parťáka udělat hrdinou, měli byste mu poskytnout náležitou péči, a to před odběrem i po něm. Co to obnáší? Rozhodně je třeba začít pořádně posilovat jeho obranyschopnost. Pomoci vám může pravidelné podávání přípravku IMUNOFAUNA, který je díky obsaženému extraktu z eleutherococcového kořene a éterickým olejům z mateřídoušky a saturejky skvělou podporou při fyzické zátěži, rekonvalescenci a oslabení organismu. Podávání IMUNOFAUNY provádějte před i po odběru.
Bude-li pejsek darovat krev opakovaně, měl by dostávat železo, komplex vitamínů B a také VITAMÍN C. Doporučujeme pravidelně do krmení přidávat KONOPNÝ OLEJ, který je skvělým zdrojem energie a především nenasycených mastných kyselin. Ty jsou velice důležité pro správnou funkci oběhového a imunitního systému. Navíc má KONOPNÝ OLEJ také vysoký obsah železa, hořčíku a vitamínů.
Jednou z podmínek dárcovství je také srst bez parazitů. V tomto ohledu doporučujeme pravidelně pečovat o srst přípravky HY-FLEA a FAUNA SPOT. Základem mycího oleje HY-FLEA je neemový olej, který je známý svými odpuzujícími účinky vůči blechám, vším a roztočům. V přípravku jsou obsaženy také éterické oleje z tymiánu, litsey cubeby a růžové palmy, díky kterým bude srst vaše psího parťáka nádherně vonět a bude též chráněna před obtížným hmyzem. Ochranu před vnějšími parazity můžete ještě více podpořit používáním přípravku FAUNA SPOT, který je založený čistě na éterických olejích. Pro jeho aplikaci stačí do srsti vmasírovat doslova jen pár kapek. Okamžitě se rozvine příjemná, osvěžující vůně citronové trávy, pelargonie, levandule a tymiánu. FAUNA SPOT je také velmi účinnou ochranou před klíšťaty, která se vyskytují téměř celý rok.
Jak už bylo na začátku řečeno, je třeba, aby byl pejsek také odčervený. Možná už jste někdy slyšeli o skvělých účincích přípravku ENDOPARAZIN v boji s vnitřními parazity. Nebo třeba už máte vlastní zkušenosti s tímto přípravkem. Ale zde narážíme na malý problém, protože ENDOPARAZIN je pouze pomocný přípravek, nikoli veterinárně uznaný lék proti parazitům. Pokud tedy nejste příznivci klasických odčervovacích přípravků, měli byste se poradit se svým veterinářem. Chybějící záznam v očkovacím průkazu o odčervení pejska by mohl být překážkou v darování krve.

Pokud si myslíte, že je váš pejsek připravený stát se dárcem krve, můžete ho zapsat do registru psích dárců. Tento registr funguje úplně jinak než ten náš lidský. Zatím co lidská krev se uchovává v krevních bankách, u psů se doslova čeká na zavolání. Důvod je jednoduchý… Psí krev ani její komponenty se běžně neuchovávají. Ošetření a uchování krve je sice proveditelné, ale také náročné, a to nejen finančně. Proto se většinou aplikuje „čerstvá“ krev.
Pokud je tedy váš pejsek zapsán v registru a nastane situace, kdy je jeho krev zapotřebí, bude vás kontaktovat veterinární nemocnice či klinika, která psům provádí krevní transfuze.

Jedno má psí a lidské dárcovství společné… je dobrovolné. A byť někteří veterináři nabízejí jako odměnu za darování krve například očkování nebo krmivo či pamlsky zdarma, hlavní odměnou je pocit, že jste pomohli nemocnému pejskovi a třeba mu svým dobrým skutkem zachránili i život a tím splnili největší přání jeho páníčkovi. To je dobrá motivace, nemyslíte?


Iva Šimonková