Článek

Proč pes slzí?

Psi
Oči a nos
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Má váš pes stále uslzené oči a špinavou srst u vnitřního koutku? Co s tím?

Má váš pes stále uslzené oči a špinavou srst u vnitřního koutku? Co s tím?

Nadměrné slzení je odborně nazýváno epipfhora. Dochází k němu kvůli zvýšené produkci slz nebo v důsledku ucpání slzného kanálku, který pak slzy, které se kontinuálně tvoří, nemůže odvádět do nosní dutiny. Slzy pak vytékají z vnitřního očního koutku.

Při dlouhodobém nadměrném slzení se u vnitřního koutku mohou utvářet krusty, objeví se nevzhledné hnědé nebo hnědočervené pruhy obarvené srsti v tomto místě. To je zřejmě způsobeno složkami slz patřícími mezi porfyriny. Kůže je vlivem neustálého zvýšení vlhkosti podrážděná. Následně se zde mohou uchytit bakterie, rozvíjí se infekce.

Slzy mají pro oko ochrannou funkci, vyživují rohovku a při každém mrknutí jsou po oku rozprostřeny. Pomáhají odplavit prach a cizí částice. Nadměrná produkce je způsobena drážděním.

Nejčastěji těmito potížemi trpí plemena, u kterých došlo během šlechtění k takovým anatomickým změnám v obličejové části, jež mají za následek i funkční potíže.

Těmito komplikacemi trpí malá plemena s vypouklejšíma očima, jako jsou maltézáčci, toy a trpasličí pudlové, pomeranian, krátkolebí mopsi, pekingští palácový psi či shih tzu nebo velcí psi s volnou kůži. Jejich dolní víčko nenaléhá přímo na oko a neplní svou funkci (blood hound, neapolský mastin atd.).

Slzný kanálek může být zcela nebo částečně neprůchodný v důsledku předchozího zánětu nebo z důvodu vývojové abnormality. Dalšími příčinami slzení může být cizí těleso v oku, alergie, zánět spojivek, glaukom, poškození rohovky, neustálé dráždění špatným směrem rostoucími řasami nebo chlupy směřujícími do oka při vtočeném víčku.

Vždy je vhodné tento problém konzultovat s ošetřujícím veterinářem, který vyloučí vážnější příčiny a může pomoci zjistit, zda je nadměrné slzení řešitelné. Veterinář zhodnotí postavení očních víček, zda není poškozená rohovka nebo se nerozvíjí zánět spojivek. Pomocí speciálního barviva ověří průchodnost slzného kanálku. V případě nutnosti provede jeho proplach. Někdy je potřebná chirurgická korekce víček.

Vždy je nutná návštěva veterináře, pokud v oku pozorujete překrvení a zčervenání spojivky nebo pokud pozorujete žlutý nebo žlutozelený hnis nebo jinak zbarvený výtok.

V případě, že nadměrné slzení nemá řešitelnou příčinu, je nezbytná denní péče o oční okolí. Nikdy nepoužívejte lidské přípravky, ale přípravky schválené pro používání u zvířat.


K citlivému ošetření očního okolí je určen schválený veterinární přípravek OCUSENZOL.

·      Obsahuje extrakt a éterický olej z heřmánku pravého a kopaivy. Působí protizánětlivě, zklidní pokožku, jejich antimikrobiální účinek je namířen proti případnému rozvoji bakterií.

·      Přidaný vitamín C pomůže s očištěním srsti.

·      Panthenol zlepšuje kvalitu poškozené srsti.

·      Přípravek naneste na kosmetický tampon nebo vatu a 2x denně jemně oční okolí ošetřete.

V případě hnědě zbarvených chlupů u vnitřního koutku na ošetření srsti použijte tekutý vosk FELLEOL pro péči o srst.

·      Obsažený jojobový vosk pomáhá pečovat o strukturu chlupu a jeho ochranného filmu

·      Vytékající slzy zde nebudou ulpívat a nebude docházet k uchycení pigmentů.

·      Přiměřené množství přípravku 1 až 2× denně naneste na vatu nebo odličovací tampón a jemně naneste na zbarvenou srst.

Vhodným doplněním péče je i použití nosního oleje FAUNA RINIS, který působí v nosní dutině a může být vhodnou podporou v některých případech potíží se slzným kanálkem.