AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Kozy sem, červy ven – první zkušenosti s ENDOPARAZINEM

09.11.2017

Kozy sem, červy ven – první zkušenosti s ENDOPARAZINEM

Hola, hola, zima volá, je dobré nemít zvířata pohublá a holá. Pokud chováte nějaká hospodářská zvířata, pak mi dáte za pravdu, že jedním z nejběžnějších opatření pro udržení zdraví zvířat je odčervování. Začervení hospodářských zvířat je problematické nejen proto, že zvířata neprosperují, hubnou, v extrémním případě mohou uhynout, ale také proto, že neodčervovaná zvířata zvyšují infekční tlak roznášením vajíček či jiných vývojových stadií po pastvinách. Dříve se hospodářská zvířata pásla volně, případně je pastevci přeháněli za pastvou. Následně přišel způsob chovu zvířat na oplocených pastvinách, avšak na pastvinách se střídala zvířata s odlišnými parazity a zároveň rotovala takovým způsobem, aby se na stejnou pastvinu vrátila minimálně po 2 letech. To zaručilo nízký infekční tlak od parazitů. V současné době máme málo místa a času, a tak si takovéto střídání pastvin nemůže dovolit každý. Proto se v dnešní moderní době velmi často řeší efektivní odčervování zvířat. Problém je ten, že mnoho parazitů si na odčervovací přípravky vytvořilo rezistenci, a tak je problém, čím efektivně odčervovat. Pokud se bavíme o kravách a prasatech, není žádný problém – odbyt přípravků je velký stejně jako velké počty v chovech. Avšak pokud se bavíme o kozách a ovcích, je situace zcela odlišná. Stavy ovcí a koz se po revoluci rapidně snížily, protože jsme mnoho ovcí chovali na vlnu. V dnešní době vám za vlnu nikdo nic slušného nenabídne a stejně tak to je i s odčervovacími prostředky. Čím jsou menší chovy, tím menší odbyty pro firmy, které vyvíjejí a registrují přípravky pro zvířata, a nikomu se samozřejmě nechce cpát peníze do něčeho "zanedbatelného".  A proto jsem své kozy a ovce začal dopovat ENDOPARAZINEM.

 

ENDOPARAZIN má jednu velkou výhodu oproti všem endoparazitickým prostředkům – je to směs éterických olejů. Směs éterických olejů vám zaručuje skoro nemožnost vytvoření rezistence k přípravku u parazitů. Ve směsi není obsažena jedna účinná látka, ale několik. Samotný éterický olej je směs látek, která má každý rok trochu jiné složení – tudíž antirezistentní strategie ve dvou úrovních.

 

Mé zkušenosti s podáváním ENDOPARAZINU jsou dobré, avšak na prokazatelnější výsledky je potřeba delší doba. Do želatinové tobolky nakapu kapku na 4 kilogramy živé váhy zvířete, zvířata si přiženu a pak jednomu po druhém vhodím do krku. Takto provádím týden v kuse, vždy po ránu. Poté týden pauza. Tento cyklus, týden léčení a týden pauza, provádím 3krát. Pokud je vše v pořádku, odčervení ukončím a opakuji zhruba po půl roce (odčervuji 2× do roka – jaro, podzim). Výsledkem použití ENDOPARAZINU bylo zlepšení kvality srsti u slabší kozy, opětovné nabíraní na váze a silné odkojené kůzle. Také zlepšení zdravotního stavu a nabírání váhy u berana.