AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Felsuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis)

10.12.2019

Felsuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis)

Tento nejrozšířenější druh gekona žije v pralesích ostrova Madagaskar v Indickém oceánu. Pobývá hlavně na stromech a díky příchytným lamelám na prstech se udrží i na hladkém povrchu, třeba i skle. Patří mezi šplhavé gekony, aktivní je převážně ve dne. Jsou velice vyhledávanými zvířaty pro začátečníky. Mají pro ně i zajímavý vzhled v podobě sytě zelené barvy s červenými puntíky. Zajímavostí je, že nemají víčka, proto si oči čistí olizováním. Důležitá informace je, že pokud jsou ve stresu, můžou shodit ocas. Samec dorůstá cca 30 cm, samička je o trošku menší. Nejlépe je chovat v páru, protože dva samci se nesnesou. V přírodě obývá jeden pár celý strom. Dospívají až v jednom roce, období rozmnožování je od listopadu do května.

 

Felsumy se živí převážně hmyzem, který se dá sehnat v obchodech se zvířaty. Jde o cvrčky, sarančata, šváby, červy i malá holátka. Mimo živou potravu si oblíbily nektar z květů, přezrálé ovoce a jako lahůdku mají rády dětskou přesnídávku. Mláďata krmte každý den, dospělým jedincům podávejte potravu 3x týdně.

 

Terárium pořizujte nejlépe do výšky 60 – 80 cm. Zařízení přizpůsobte tropickému prostředí, ve kterém se přirozeně vyskytují. Na dno použijte určitě rašelinu, kterou můžete smíchat s pískem. Důležitou součástí jsou hladké větve, oblíbené jsou hlavně bambusové tyče, které by neměly mít žádné praskliny. Je to z důvodu, aby se v nich nemohl zaseknout ocásek felsum, o který by pak mohly přijít. Nedílnou součástí jsou živé rostliny např. orchideje, plazivý potos, masožravé láčkovky a na dno se velice hodí mech, který dobře drží vlhkost. Miska na vodu není tak důležitá, spíše bych doporučila nainstalovat vodopád, který bude udržovat požadovanou vlhkost. Jinak musíte i několikrát denně rosit celé prostředí, felsumy pijí stékající kapky z rostlin. Teplota pod žárovkou by měla dosahovat 35 °C, uprostřed terária pak kolem 25 °C a v noci může klesnout na 20 °C. Proto si nainstalujte pro stálou kontrolu teploměr i vlhkoměr.

 

Díky vlhkosti v teráriu je zapotřebí udržovat pravidelnou čistotu, kvůli plísním. Pro osvěžení vzduchu doporučuji aplikovat přípravek REPTIRESPI přímo na dřevo v teráriu. Jinak postačí pravidelné celoplošné čištění přípravkem AROMA SANITOL nebo můžete použít i FAUNA DESINF ve spreji proti bakteriím, virům, plísním i roztočům, který už nemusíte oplachovat.

 

Šárka Kapuciánová