AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

ÚČINKY PANTHENOLU NA NEKVALITNÍ SRST

18.01.2023

ÚČINKY PANTHENOLU NA NEKVALITNÍ SRST

 

ÚČINKY PANTHENOLU NA NEKVALITNÍ SRST

 

D-panthenol je alkoholovou formou vitamínu B5, je proto označován také jako provitamín B5. V kosmetice je používán jako složka silně podporující hydrataci. Dokáže proniknout do hlubších vrstev pod povrchem pokožky, kde se přeměňuje na kyselinu pantothenovou. Ta se v lidském těle přirozeně vyskytuje.

Má protizánětlivé, antibakteriální, regenerační a zklidňující účinky. Je rozpustný ve vodě a alkoholech. Považujeme jej za zdravotně nezávadnou a užitečnou látku.

D-panthenol je hojně používán jako účinný složka v kosmetických přípravcích pro péči o pokožku a vlasy, je ale i surovinou při výrobě nápojů, využíván je také ve farmakologickém průmyslu (např. v produktech pro ekzematiky) či krmivářství. Řadí se mezi nutriční doplňky.

Vděčíme mu za jemnou pokožku, pomáhá vyhlazovat vrásky, zvyšuje lesk a elasticitu vlasů a řas a snižuje jejich lámavost, je skvělý i pro péči o nehty. Zabraňuje tomu, aby pokožka ztrácela vodu. Podporuje přirozenou kožní bariéru.Určitě jej znáte jako látku obsaženou v přípravcích po opalování, kdy došlo ke spálení pokožky sluncem. Intenzivně pomáhá hojit tkáně, snižuje svědění, začervenání a otok. Chrání kůži a vlasy proti vnějšímu prostředí.

Pro svou účinnost, přitom jemnost a nedráždivost, je panthenol využíván i v přípravcích pro zvířata. Pomáhá zklidňovat podrážděnou pokožku a pečovat o kůži a srst. Je tak složkou jednak kosmetických přípravků pro péči o srst (nejen) výstavních zvířat. Zlepšuje kvalitu srsti, která je lesklejší, vypadá zdravěji, snižuje její létavost. Používáme jej v toniku pro úpravu srsti FELL-TONNIKUM nebo v pečujících balzámech pro citlivou kůži FELL BALZAM ANTIPARAZIN, FELL BALZAM NEUTRAL a NEDEMOD. Své místo má také v heřmánkovém přípravku pro ošetření očního okolí při podráždění a slzení OCUSENZOL, kdy dochází k hnědému zabarvení srsti u vnitřního očního koutku.

Nejdete jej také v masážních přípravcích pro REGENCOOL a COPAFIT, které jsou vhodné i pro zvířata s citlivou pokožkou a výskytem ekzémů.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.