AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

JAK PŮSOBÍ ÉTERICKÉ OLEJE NA PARAZITY?

18.01.2023

JAK PŮSOBÍ ÉTERICKÉ OLEJE NA PARAZITY?

JAK PŮSOBÍ ÉTERICKÉ OLEJE NA PARAZITY?

 

Ektoparaziti (vnější paraziti) jsou živočichové parazitující na povrchu těla – jedná se tedy zejména o hmyz a roztoče. Mezi ty nejotravnější patří určitě komáři, ovádi, klíšťata, vši a všenky či muchničky. Rostliny si proti tomuto typu škůdců vytvořily obranný mechanismus v podobě silic, tedy éterických olejů. Jelikož jsou éterické oleje směsí až desítek různých sloučenin, je pro škůdce obtížnější se jim nějak konkrétně bránit.

Repelentní efekt éterických olejů je nezpochybnitelný. Jejich slabé místo je v době trvání účinku. Vzhledem ke své těkavosti tento účinek např. po použití na kůži trvá řádově maximálně hodiny, dle druhu oleje. Tomu je potřeba přizpůsobit intervaly mezi aplikacemi nebo použít „nosič“, který účinné látky na povrchu udrží déle.

Vzhledem k příjemným vůním, které nám rostliny prostřednictvím éterických olejů poskytují, však častější aplikaci nemusíme nutně vnímat jako obtěžující…

Jakým mechanismem na parazity silice působí?

Mechanismus insekticidního a akaricidního efektu není zcela objasněn, což je dáno i složitostí silic, které obsahují řadu účinných látek. Jedná se zřejmě o kombinaci neurotoxického a mechanického působení. Např. u sloučeniny terpinen-4-ol, což je monoterpenoid obsažený v čajovníkové silici, byl prokázán inhibiční účinek na acetylcholinesterázu u členovců, tedy látku zajišťující přenos nervových vzruchů. Mezi nejvíce studované složky éterických olejů patří v tomto směru D-limonen a geraniol.

Repelentními a insekticidními účinky se vyznačuje také speciální rostlinný olej získávaný ze zederachu indického (Azadirachta indica), známého také jako neem. Jeho složky narušují hormonální aktivitu a ovlivňuje životní cyklus hmyzu. Působí nejen na dospělce, snižuje i líhnutí ze stádia vajíčka a vykazuje larvicidní účinky. Prokázána byla využitelnost proti více než 400 druhům hmyzu, včetně blech, vší, much či komárů. Působí také jako akaricid - hubí tedy i klíšťata. Využíván je zároveň díky svým repelentním vlastnostem. Historické zdroje dokládají používání zederachu na území Indie a Pákistánu již před více než 4500 lety.

V neposlední řadě jsou silice aplikovány i ve včelařství. Ve veterinárním přípravku určenému k boji proti varroáze se setkáme s thymolem, složkou tymiánové či mateřídouškové silice.

Výhodou je biologická odbouratelnost. A pro naši i zvířecí kůži mají přeci jen přirozenější složení.

 

Jaké éterické oleje působí proti různým parazitům?

  • Proti klíšťatům: hřebíček, citronela, Eucalyptus citriodora, tymián

  • Proti mouchám: eukalyptus, čajovník, máta, hřebíček, tymián, pačuli, saturejka

  • Proti komárům: eukalyptus, bazalka, anýz, vetiver, citronela, citronová tráva, hřebíček, Litsea cubeba, kajeput, pačuli, skořice, šalvěj

  • Blechy – eukalyptus, rozmarýn, hřebíček, máta, citronová tráva

 

Jakou formou repelentních účinků éterických olejů využít?

 

Pro zvířata:

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.