AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Výchova psů

Adepti na asistenční výcvik

19.07.2018

Výcvik asistenčních psů začíná ve věku kolem jednoho roku. Je to proto, že až v tomhle věku je do značné míry ukončen vývoj kostry, a až tehdy je možné posoudit zdravotní stav psa s určitou perspektivou do budoucna.

přečíst článek

Za trochu námahy člověk i pes dostanou něco, o čem dřív neměli ani tušení

19.07.2018

Na procházkách často potkávám lidi, vláčené jejich psy na druhém konci vodítka, lidi běžící za psem kam chce on, nebo naopak lidi táhnoucí svého pejska za sebou jako dřevěnou kačenu.

přečíst článek

Igor, Marta a Lajla

19.07.2018

Asistenční psi se pomalu dostávají do povědomí veřejnosti. I když lidé mají zatím většinou jen trochu nejasnou představu o tom, co dovedou. Že podávají věci, otevírají dveře nebo pomáhají při svlékání a oblékání páníčka.

přečíst článek

Syndrom vyhoření a speciálně vycvičení psi

23.05.2017

Poruchou obecně známou jako syndrom vyhoření (CFS), je ohrožen každý jedinec, který se po dlouhou dobu soustředěně zabývá nějakým úkolem, bez rozčlenění tohoto úkolu na dílčí cíle, jejich postupného dosahování a z toho plynoucího uspokojení.

přečíst článek

Jak odnaučit psa tahání na vodítku

30.06.2016

Nejdřív se na to podívejme z druhé strany, jak se pes tahání na vodítku naučí? Pramení to z psí přirozenosti a rozdílných rychlosti pohybu vpřed člověka a psa - pes by sám šel tak aspoň 7 km/h, člověk mnohem míň. A téměř každý pes se těší na procházku. Je to jedna ze základních psích potřeb, každý den se svou smečkou někam jít vpřed, obhlédnout teritorium.

přečíst článek

Jak v praxi fungují práva lidí s asistenčními psy.

30.06.2016

V polovině dubna tohoto roku vydala ombudsmanka prohlášení, v kterém vyjádřila snahu o přijetí zákona, který by souhrnně upravil práva osob se zdravotním postižením, využívajících psa se speciálním výcvikem.

přečíst článek

Nepolidšťujte svého psa II

14.01.2016

V první části článku „Nepolidšťujte svého psa“ ve Vozíčkáři 2/2012 jsem naznačil, na čem postavit správný vztah člověka a spokojeného psa. Dnes se pokusím krátce vysvětlit, jak se se psem domluvit tak, aby pro něj byla komunikace srozumitelná a pes mohl snadno vyplňovat vaši vůli.

přečíst článek

Nepolidšťujte svého psa.

14.01.2016

Máte rádi svého čtyřnohého kamaráda? Nebo ho naprosto nezřízeně milujete? Pokud vás to naplňuje ve vzájemném vztahu a máte pocit, že víc už nemůžete udělat ani pro svého psího přítele, vězte, že to tak není. Vzájemná láska může naplnit váš vztah z lidské strany, ale pokud byste se na totéž zeptali psa, dozvěděli byste se, že nad lásku staví důvěru a respekt. Zasloužený oboustranný respekt a důvěru ve správné rozhodování vůdce. Troufám si tvrdit, že je pro psy jsou tyto parametry tak důležité, že pes pouze milovaný bez pocitu respektu a důvěry k majiteli, může být velice nešťastný.

přečíst článek

Co není noční můrou trenéra asistenčních psů

14.01.2016

Když chodíme po městě s pejsky označenými dečkou „ve výcviku“, lidé se s námi často dávají do řeči, obdivují práci pejsků i práci naší, a většina z nich se po chvíli zeptá, jak se nakonec dokážeme s vychovaným a vycvičeným psem rozloučit a předat ho klientovi? To že by oni nesvedli, to by nedokázali, mít mladého psa tři čtvrti roku u sebe, pracovat s ním, zvyknout si na něj, sžít se s ním a pak se ho vzdát. Když dostanu takovýhle dotaz, vždycky znovu mi na chvilku bleskne hlavou, jestli přece jen nemají pravdu, jestli mě to občas netrápí víc, než je zdrávo. Ale nakonec jim znovu vysvětlím, jak je to doopravdy.

přečíst článek

Nácvik přivolání na dlouhém vodítku

14.01.2016

V prvním čísle loňského ročníku Vozíčkáře jsem psal o tom, jak stavět základy přivolání psa na výchově a dobrém vzájemném vztahu. Jenže tak hezky jednoduše to často nefunguje v náročnějších situacích, kdy je pes zaujatý něčím jiným, novým a zajímavějším, než je psovod. Nebo.jsou případy, kdy se z nějakého důvodu vybudování pevného vzájemného vztahu úplně dobře nepodaří. V té chvíli musí přijít na řadu opravdový cílený výcvik přivolání, pokračování jen výchovou by už asi nestačilo. Jednou z možností, jak dopřát psovi na procházkách dostatek volnosti a při tom ho mít neustále pod kontrolou a přivolání zlepšovat, je nácvik přivolání na dlouhém vodítku.

přečíst článek