AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Aromka jako pomocník při potížích s paranálními váčky u psů

05.09.2018

Aromka jako pomocník při potížích s paranálními váčky u psů

Nemalá část chovatelů má to „štěstí“ potýkat se s potížemi paranálních váčků u svých psů. Běžně se hovoří o análních žlázách, i když to není zcela přesné označení. Jedná se o struktury, v nichž jsou umístěny pachové žlázy produkující nepěkně páchnoucí sekret, který má vodnatý až pastovitý charakter, většinou hnědožluté barvy. Vzhled se liší u různých jedinců, vliv na jeho složení má i např. potrava. U domestikovaných psů nejsou již tak rozvinuté jako u jejich volně žijících předků. Slouží ke značení teritoria a ke komunikaci mezi zvířaty. Zřejmě obsahují i informaci ohledně hierarchie a psi díky pachu identifikují původce značkování. Zápach je způsoben přítomností kyseliny máselné, indolů a skatolů.

 

Váčky jsou umístěny z obou stran u konečníku (pokud si toto místo představíme jako ciferník, nalezneme je u čísla 4 a 8). Velikost se liší dle plemene a samozřejmě i podle závislosti na velikosti pejska – u malých psů jsou velké jako hrášek, u velkých až jako kaštan. Jsou vyprazdňovány při vypuzení stolice. K uvolnění výměšku však může také dojít, když je zvíře ve stresu či vyděšeno.

 

Zdravé váčky jsou měkké, bez otoku, zarudnutí či bolestivosti v této oblasti. Pokud pejsek netrpí problémy, není třeba je preventivně vymačkávat (i když někteří chovatelé mají jiný názor). Na možné potíže nás může upozornit i pejskovo chování – vykusování srsti, nadměrné olizování, sáňkování zadkem po zemi, bolestivá reakce při stolici. Nejsou to však příznaky charakteristické pouze pro tyto problémy.

 

Méně závažnou změnou je přeplnění sekretem. Důvodů může být celá řada – od nevhodné stravy (složení tuků v krmivu, příliš řídká stolice, která dostatečně nestimuluje vyprazdňování váčků, obezita, nedostatek pohybu, ucpání vývodu váčku). Predisponována jsou spíše menší plemena. Chovatelé uvádějí větší výskyt s potížemi u zvířat níže hierarchicky postavených v rámci smečky. Váčky je v tomto případě nutné manuálně vymačkat. Je vhodné, aby Vás techniku naučil ošetřující veterinární lékař, aby nedošlo k poranění pejska a úkon byl proveden správně. Po přeplnění žlázy může dojít až k rozvoji zánětu, kdy se v sekretu objevuje i hnis a krev. V tomto případě je již určitě nutná návštěva veterináře, který provede výplach, zhodnotí rozsah zánětu a případně aplikuje antibiotika. Někdy se dokonce vytvoří absces, který následně praskne, a obsah vyteče ven. Pokud se potíže často opakují, je na místě nechat provést jejich chirurgické odstranění. Rizikem ale může být poškození svěrače a s tím spojené nepříjemné následky.

K ošetření při problémech s análními váčky určitě využijete veterinární přípravek MULTIF BALZAM.Lze jej aplikovat i ve formě čípku (přiměřené množství balzámu dejte do alobalu, vytvarujte čípek a vložte do mrazáku). Velikost čípku záleží na velikosti pejska. Díky éterickým olejům (např. šalvějový, tymiánový, hřebíčkový, levandulový) působí protizánětlivě a antisepticky, zároveň tlumí bolest. Ideální je čípky zavádět 1–2× denně, nejlépe po stolici. Při lehčím zánětu není třeba váčky vymačkávat. Velice důležitá je i hygiena. Pro omývání se osvědčil mycí olej HY-‑INSI smíchaný s vodou. Na místě je i posílení imunity pomocí přípravku IMUNOFAUNA, který se přidává do vody. Pokud dojde k tvorbě abscesu, použijte po jeho provalení éterický olej z levandule. Hojení svými účinky výborně podpoří zmíněný MULTIF BALZAM či HELP BALZAM. Pro hygienu oblasti genitálií u psů i fen je vhodný mycí olej HY‑NEUTRAL, který tato citlivá místa zbytečně nedráždí a pomůže odstranit nečistoty.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.