AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Lovečtí psi a éterické oleje – jde to dohromady?

04.08.2020

Lovečtí psi a éterické oleje – jde to dohromady?

Na první pohled si to ani neuvědomíme, ale skupina loveckých psů je opravdu pestrá.  Patří sem ohaři (český fousek, setři, němečtí ohaři, výmarský ohař, pointer, vizsla, …), barváři (bavorský a hannoverský, bloodhound), norníci (jezevčíci a teriéři), honiči (beagle, baset, slovenský kopov, foxhound, bernský, …), slídiči (španělé, křepelák, …) a retrívři.

Šlechtění pro lovecké účely probíhalo po staletí, možná i tisíciletí, proto je v těchto psech hluboce zakořeněna potřeba akce a fyzického i psychického vyžití. V České republice je chov loveckých psů na vysoké úrovni. Tato plemena dokáží být milými společníky, proto jejich chov není omezen jen na okruh myslivců. Stále však platí, že je potřeba jim poskytnout kvalitní výcvik a dostatečné vybití každý den.

Jaké potíže mohou lovecké psy potrápit? Možná jste už slyšeli pojem Aujeszkyho choroba. Ne nadarmo je toto onemocnění virového původu označováno jako pseudorabies – pseudovzteklina (oproti tomu vzteklina se v České republice nevyskytuje). Zdrojem nákazy jsou divoká prasata, která virus přenáší. Pro populaci prasat není toto onemocnění zásadním problémem, pro psa a další savce (mimo lidí a primátů) je ale nakažení smrtelné. Pes trpí obrovským svěděním a za nervových příznaků uhyne. Nakazí se konzumací syrového masa z nakaženého prasete, případně po olíznutí kontaminovaných předmětů, krve. Toto nebezpečí opravdu nepodceňujte. Každý rok jsou hlášeny úhyny psů na toto onemocnění. Protilátky jsou zjišťovány u cca 30 % divokých prasat, nejedná se tedy o žádnou výjimečnou infekci.

Proti Aujeszkyho chorobě psovi žádný přípravek nepomůže, existuje ale řada nepříjemností, při kterých éterické oleje pomohou i loveckým psům…

 

- Při boji s nepříjemným hmyzem a klíšťaty oceníte INSI SPRAY, FAUNA SPOT nebo mycí oleje HY-FLEA a HY-INSI, obsahují totiž éterické oleje s repelentními účinky. V období výskytu klošů si vytvořte vlastní přípravek ze směsi éterických olejů ANTIPARAZIN a FAUNA LECITOL N v koncentraci 10 %. Rozprašovačem postříkejte srst (pozor na oči) nebo do srsti přímo vmasírujte. Účinek podpoříte i již jmenovaným FAUNA SPOT.

- Pokud je pes chován doma, může jeho nos a nosní sliznice trpět zejména v zimě příliš suchým vzduchem – hlavně, pokud máte podlahové topení. Psímu nosu pomůže nosní olej FAUNA RINIS. Opravdu nemusíte mít obavu, že by olej negativně ovlivnil čich psa, je to spíše naopak.

- Nejen lovečtí psi trpí zubním kamenem a problémy s dásněmi. Zubní olej FAUNA DENTOL pomáhá s odstraněním kamene (po pravidelné aplikaci změkne a lze snadno odstranit), ale pomáhá i zabránit jeho vzniku.

- ENDOPARAZIN, směs éterických olejů účinkující proti vnitřním parazitům.

- Pokud barfujete, je potřeba, aby byly v krmné dávce zastoupeny i kvalitní tuky, zejména při zvýšené fyzické zátěži. Vhodné jsou rostlinné oleje obsahující nenasycené omega 3- a 6-mastné kyseliny. Na výběr máte třeba PUPALKOVÝ, BRUTNÁKOVÝ a LNĚNÝ. Další možností je i KONOPNÝ OLEJ nebo OLEJ Z RÝŽOVÝCH KLÍČKŮ, který obsahuje řadu antioxidantů.

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.