AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Falešná březost - pseudolaktace

12.05.2020

Falešná březost - pseudolaktace

Je stav, který může vzniknout u nekastrovaných fen několik dní po hárání.

V tomto období se fena chová, jako by byla březí nebo měla štěňata. Převážně se vyskytuje u dobře živených fen nebo s velkou vazbou na majitele. Příznakem bývá zvětšující se mléčná žláza, kde se tvoří sekret podobný mléku.

Tento stav se projevuje psychickým neklidem až apatií, agresivitou nebo zvýšenou pozorností. Fena se připravuje jako k porodu a připravuje vše pro štěňata. Trpí zvýšenou žravostí, které může být provázeno průjmy nebo i zvýšenou teplotou. Fena se odmítá vzdálit od hnízda, kam snáší hračky a jiné předměty.

Jak se chovat? Nejdříve je důležité vyloučit skutečnou graviditu. Pak stačí odebrat hračky, snížit příjem potravy po dobu 7 – 10 dní a zajistit dostatek pohybu.

Při intenzivní laktaci může hrozit i následný zánět mléčné žlázy. Toto je pak k ošetření u veterináře.

Dobu falešné březosti lze zkrátit a její příznaky zmírnit použitím éterických olejů. Vhodné je s jejich aplikací začít co nejdříve po zjištění projevů. V tomto případě smíchejte 100 ml pupalkového oleje a 150 kapek éterického oleje z muškátové šalvěje. Tuto směs feně dáváme polknout 3 – 5x denně po 1 – 2 kapkách. 

Pokud se blíží období falešné březosti, začněte aplikovat tuto směs s předstihem.

 

Šárka Kapuciánová