AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Borelióza psů

21.07.2020

Borelióza psů

Lymská borelióza je společně s klíšťovou encefalitidou nejčastější onemocnění, které nám hrozí prostřednictvím nakažených klíšťat. Zatímco proti klíšťové encefalitidě se můžeme velmi efektivně chránit očkováním, u boreliózy takové štěstí nemáme. U člověka se projevuje nejprve typickými skvrnami na kůži (ne ve všech případech), později může postihovat srdce, klouby a nervový systém. Důležité je, co nejdříve zahájit léčbu antibiotiky.

A jak jsou na tom s boreliózou psi? Ani jim se nevyhýbá. Stejně jako člověk se i pes nakazí po přisátí klíštěte obecného, což je v České republice nejčastější druh. Bakterie, která onemocnění způsobuje, totiž sídlí ve střevě klíštěte. Samo klíště se nakazí při sání krve na infikovaném hostiteli – těch může být celá řada, neboť borelie napadá mnoho druhů volně žijících savců i ptáků, kteří přitom nemusí trpět žádnými zdravotními potížemi. V některých lokalitách může být nakaženo až 20 % klíšťat.

U psů není borelióza takovým strašákem jako u lidí. Třeba postižení nervového systému je velmi vzácné. Většinou se infekce projevuje akutním zánětem kloubů. Někteří psi však žádnými příznaky ani trpět nemusí, i když v jejich organismu bakterie přežívá. V případě nakažení u psů není pozorovatelná typická skvrna, jako tomu je u člověka. Při zánětu kloubů je patrná bolestivost, únava, neochota k pohybu, klouby jsou oteklé. Tyto projevy však mohou nastoupit týdny až měsíce po infekci, tedy po přisátí klíštěte. Veterinární lékař onemocnění diagnostikuje prostřednictvím vyšetření krve nebo kloubní tekutiny, případně moči.

Vzhledem k infekci kloubů, kam léčiva obtížně pronikají, je potřeba veterinářem zvolená antibiotika podávat 3 až 4 týdny, což může být poměrně nákladná záležitost, zejména u velkých plemen. Proto je rozhodně lepší věnovat se prevenci. Psi mají tu výhodu, že pro ně byla vyvinuta vakcína. Očkování je doporučováno provést v zimních měsících, každoročně je pak třeba jej zopakovat. Pamatujte ale, že očkování nebrání samotnému přisátí klíštěte. K tomu účelu slouží repelentní přípravky. Vybírat v dnešní době můžete z široké škály výrobků. Příznivci AROMAFAUNY vědí, že i u nás mají na výběr z několika přípravků s repelentním účinkem, který mají na svědomí různé éterické oleje.

Ještě jedno varování – při odstraňování klíštěte je vhodné použít rukavice. Pokud je klíště infikované a rozmáčknete jej, může se člověk infikovat prostřednictvím ranek nebo oděrek na rukou. Po vyndání klíštěte místo přisátí desinfikujte… třeba přípravkem FAUNA DESINF.

 

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.