AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Zdravotní problémy u plazů

25.08.2020

Zdravotní problémy u plazů

Nemoci plazů se projeví ve změně chování, zvíře nepřijímá potravu, je bez aktivity, více se ukrývá a spí. Některé druhy reagují agresivně (hadi, ještěrky), některé zase změní barvu kůže (chameleoni), želvy mají převážně zavřené oči.

Problémy u hadů – špatný svlek, roztoči, mykózy kůže, bakteriální infekce kůže, střevní paraziti, nemoci kloaky, odmítání potravy

Problémy ještěrek – obezita, onemocnění jater, křivice, poranění kůže, střevní paraziti, kožní mykóza a bakteriální infekce, respirační onemocnění

Fibrotická osteodystrofie - měknutí krunýře želv, deformace kostí u ještěrů. Metabolické onemocnění kostí, které je ovlivněno nerovnováhou mezi vápníkem a fosforem v potravě nebo nedostatkem vitamínu D3, pokud nemá zvíře dostupné UVB záření. Příčinou nedostatku vápníku bývá i chyba ve stravě, pak dochází k uvolnění vápníku z kostí, což vede až k selhání ledvin.

Křivice (rachitida) - je viditelné pokřivení těla, které se projeví jako hrb na zádech, pokřivený ocas nebo končetiny. Příčinou je právě nedostatek vápníku a vitamínu D3 ve spojení s UVB světlem. Poškození bývá již nevratné, pouze se dá zastavit správným krmením a vhodnými chovnými podmínkami.  

Paraziti – nejčastější vnitřní paraziti jsou škrkavky, roupy, kokcidie. Doporučuje se jednou za rok provést vyšetření trusu a použít k tomu určené přípravky. Pro podporu trávení dopřejte plazům PAPENDO, které obsahuje i éterické oleje s antiparazitárními účinky. Napadení zvířete roztoči se projeví pohyblivými červenými body, v takovém případě můžete použít dezinfekční přípravek ve spreji FAUNA DESINF.

Zácpa – při ucpání střev může pomoci pravidelná koupel v teplé vodě, do které můžete aplikovat i různé éterické oleje a směsi. Pro péči o plazy jsou používány éterické oleje z borovice, jalovce, cedru, mateřídoušky či eukalyptu. Proti roztočům se hodí i éterický olej z čajovníku. Pro koupele mícháme éterické oleje s HY-NEUTRAL v 2 až 2,5 % koncentraci (60-80 kapek éterického oleje na 100 ml mycího oleje), do 10 litrů vody vlijeme 1,5 ml této směsi. Pro odměření může sloužit třeba malá plastová injekční stříkačka, kterou zakoupíte v lékárně.

Kožní problémy (plísně, bakterie) – projeví se zrohovatělou kůží, bílými skvrnami i špatným svlékáním a tím vrstvení kůže především v záhybech. Pomoci může vodní lázeň připravená z kombinace mycího oleje a směsi éterických olejů REPTIDERM. Na změněnou kůži aplikujte MYCOS BALZAM obsahující éterické oleje s protiplísňovými účinky.

Šárka Kapuciánová