AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Jsou éterické oleje pro kočky opravdu nebezpečné?

06.02.2018

Jsou éterické oleje pro kočky opravdu nebezpečné?

Často odpovídám na dotazy, jak je to s používáním éterických olejů u koček. Chovatelé se setkávají s varováním, jak jsou éterické oleje pro zvířata nebezpečné – a pro kočky obzvlášť. Dohledat podrobnější informace je však složitější.

 

Jak to tedy je?

Toxická je vlastně téměř každá chemická látka – záleží jen na koncentraci, v jaké je podána. Zvíře se může otrávit i kuchyňskou solí. Pro kočky je jedovatý aspirin, paracetamol, řada domácích okrasných rostlin či repelentní přípravky pro psy, které obsahují pyrethroidy. Je tedy pravda, že jsou ohledně chemických látek citlivější než jiné druhy zvířat… a to platí i u éterických olejů. Jedná se možná i o důsledek toho, že součástí přirozené stravy kočkovitých šelem není významná rostlinná složka, jako tomu je třeba u šelem psovitých. Proto se neumějí tak dobře vypořádat s některými látkami, které se v rostlinách vyskytují.

 

 

Kočky (na rozdíl od psa či člověka) totiž postrádají enzymy, které napomáhají detoxikaci např. fenolů a terpenů a zprostředkovávají vyloučení následných metabolitů močíči stolicí. Neumí tyto sloučeniny odbourat a při vysoké koncentraci následně může dojít k poškození zejména jater a ledvin. Kočky tak nemají příliš v lásce éterické oleje vyráběné z citrusů (obsahují právě monoterpeny) a na rozdíl od většiny z nás nemilují ani levanduli. I když výjimky se určitě najdou.

 

Naši kočičí mazlíčci se však éterických olejů nemusí obávat, pokud je používáme s rozvahou a dodržujeme základní zásady. Nepoužívejte přímo koncentrované oleje (a to ani na kůži, vstřebávají se i touto cestou). Je třeba vždy využít nosného oleje či přimíchání do potravy. Velmi důležité je využívat kvalitníéterické oleje získané opravdu z rostlin. Pro zvířata jsou škodlivé oleje obsahující synteticky vyráběné složky, které jsou využívány kvůli nižší ceně. Kvalita je však nesrovnatelná. Přípravky z řady AROMAFAUNA (zubní, nosní či ušní olej, FAUNA SPOT, PAPENDO, IMUNO FAUNA…) jsou vytvořeny pro používání i u koček a éterické oleje jsou zde obsaženy v množství pro kočky prospěšném a bezpečném.

 

Většina zaznamenaných otrav vyplývá právě z nesprávné aplikace koncentrovaných éterických olejů, zejména oleje z tea tree použitého nezkušenými chovateli se záměrem řešení kožních problémů. Klinické příznaky otravy se pak objevují velmi rychle – za 2 až 12 hodin. Je pozorováno silné slinění, netečnost, třes, poruchy pohybu až ochrnutí. Studie publikovaná v roce 1986 pak uvádí mírné příznaky toxikózy při špatném dávkování komerčního preparátu proti blechám, který obsahoval D----limonen. Při pětinásobném překročení koncentrace doporučené výrobcem se objevily příznaky jako zvýšené slinění, třes, poruchy koordinace.

 

Naše kočky se tedy při správném používáníéterických olejů bát nemusí a mohou společně s námi využít služeb těchto voňavých pomocníků.

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.