AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

MRTVICE NEBOLI MOZKOVÁ CÉVNÍ PŘÍHODA

17.09.2020

MRTVICE NEBOLI MOZKOVÁ CÉVNÍ PŘÍHODA

Mrtvice není onemocnění postihující jen lidi, ale i naše čtyřnohé mazlíčky. Dostat ji můžou psi, kočky i koně. Převážně postihuje starší jedince a hodně kardiaky. Má dvě formy. U první dojde k ucpání cévy krevní sraženinou a u druhé k prasknutí cévky a jejímu následnému krvácení.

Mozková mrtvice většinou vznikne náhle a nečekaně. Rozhodně není dobré ji podceňovat. Má různé projevy odvíjející se od toho, která část mozku byla postižená. Nejčastěji se projevuje náklonem hlavy na stranu, různě rozšířenými a kmitajícími zorničkami, chůzí do kolečka, motáním se. Zvíře je zmatené, nedokáže koordinovat své pohyby a často nezvykle naříká.

Pro první pomoc vyhledáme co nejrychleji veterináře. Pacientovi bude s největší pravděpodobností aplikována infuzní terapie, léky na zlepšení prokrvení mozku, vitamíny skupiny B a hlavně klid na lůžku. Na lépe vybavených pracovištích i kyslíková terapie nebo magnetická rezonance.

Doba zotavování je různá, zpravidla několik týdnů. Kromě léků naordinovaných veterinárním lékařem můžeme zvíře podpořit podáváním IMUNOFAUNY a VITAMÍNU C. Pro relaxaci a uvolnění lze aplikovat FAUNA HAPPY např. nakapáním na hračky nebo do pelíšku. Pro uklidnění a zmírnění nervozity můžeme vystříkat prostředí přípravkem TOMMY LOVE. Ten obsahuje kozlík lékařský, který ocení zejména kočky.

Lucie Kubyncová