AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Kočka domácí

14.07.2020

Kočka domácí

Kočka domácí byla vždy průvodcem člověka, sloužila převážně k lovení hlodavců. Už ve starém Egyptě uznávali kočku jako božstvo a věřili, že je ochrání před zlem. Dokáže vyvinout velkou rychlost, potichu se plížit, zatnout drápy a zuby.

V současné době je to skvělý společník a domácí mazlíček.

 

 

 

 

 

Existují tři základní typy koček podle těsné výbavy:

Zavalitý typ – má kratší tělo a končetiny, hluboký hrudník, širší záda, kratší a kulatější hlavu s plochým obličejem. Typickým plemenem je např. perská, exotická a britská krátkosrstá kočka.

Svalnatý typ – je hodně podobný typu zavalitému, jen zde převládá silné osvalení a delší končetiny. Tento typ koček je nejčastější.

Útlý typ –vyznačuje se štíhlým tělem, dlouhými končetinami a protáhlou klínovitou hlavou. Nejčastějšími zástupci jsou kočky siamské a orientální.

 

Kočku lze krmit několikrát denně, na rozdíl od psů. Připravte své kočce správný pitný režim, třeba v podobě fontány. Víme, že kočky milují tekoucí vodu. Pokud nemá dostatečný přísun vody, může mít vážné zdravotní problémy. Velký mýtus je, že kočky potřebují mléko – kravské mléko se jim totiž špatně tráví!

 

Kočka je hlavně dokonalým predátorem, využívá všechny své smysly:

Zrak – kočka má přizpůsobený zrak k vidění v šeru, kdy vidí ostřeji. Odrážené dopadající světlo se pak projeví jako zlatozelený svit, což je způsobeno speciální vrstvou v oku kočky. Na světle se kočičí zornice stáhne do úzké štěrbiny. Rozlišuje 6 základních barev na krátkou vzdálenost.

Sluch – mají kočky výborný, díky pohyblivým uším mají schopnost přesně rozlišit, odkud zvuky vychází. Vnímají vysoké frekvence, které vydávají drobní hlodavci. Vnitřní ucho umožňuje schopnost rovnováhy při pohybu a orientaci při pádu z výšek.

Čich – slouží kočce k nalezení kořisti, k orientaci v prostředí a ke komunikaci s ostatními kočkami.

Hmat – je nejméně vyvinutý smysl, nejcitlivější je jazyk, čenich a polštářky na tlapkách. K ohmatávání využívá hmatové vousy na obličeji, které jí pomáhají v orientaci ve tmě a stísněných prostorách.

 

Kočka je přirozeně nejaktivnější večer a brzkých ranních hodinách. Denně prospí cca 14 – 16 hodin.

Kočka nebo kocour? Kočka bývá drobnější v těle než kocour. Ti jsou větší, mívají širší krk a větší hlavu. Nekastrovaný kocour je velice teritoriální, značí si svůj prostor močí a otíráním se o věci.

Nemoci koček můžou být bakteriálního, virového i plísňového původu, proto je důležitá prevence v podobě očkování. Plísně, parazity, roztoče a hmyz zničíte důkladnou hygienou. Doporučuji přípravky na přírodní bázi firmy Aromaterapie Fauna.

Kdo máte doma kočku, víte, že už nikdy nebudete sami. Kočka jde s vámi do koupelny, na záchod i do postele. Najde si vás, když si chce hrát, pomazlit se nebo jen vycítí, že vám není dobře.

 

Šárka Kapuciánová