Článek

Zklidnění zvířat s aromaterapií

Psi
Psychika
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Možná jako milovník aromaterapie a zároveň zvířat přemýšlíte, jak využít pozitiva esenciálních olejů i pro své domácí mazlíčky... Věřte, že při dodržování základních pravidel jsou možnosti opravdu široké!

Možná jako milovník aromaterapie a zároveň zvířat přemýšlíte, jak využít pozitiva esenciálních olejů i pro své domácí mazlíčky. Chovatelé mají často obavy, zda svým zvířecím mazlíčkům nemohou těmito látkami ublížit… Věřte, že při dodržování základních pravidel jsou možnosti opravdu široké! Volte vždy kvalitní přírodní suroviny, ne syntetické. Stačí vždy malé množství, na tělo používáme vždy ředěné v jednotkách procent.

Jaká je podstata a mechanismus působení éterických olejů na nervový systém? Není to úplně tak abstraktní věc, jak by se mohlo zdát. Aromatické molekuly vnímáme pomocí čichových buněk, jejichž řasinky se nacházejí v nose/čumáku a vnímají látky, které se na nich uchytí. Éterické oleje a jejich složky jsou těkavé, uvolňují se do vzduchu a následně jsou vnímány právě čichovými buňkami. Tyto nervové buňky vjemy přenáší do mozku, konkrétně do vývojově velmi staré části někdy zvané „čichový mozek“. Ten sousedí s dalšími strukturami mozku, které mají na starosti právě emoce. Části mozku se pak samozřejmě ovlivňují mezi sebou.

Na toto téma byla prováděna i řada výzkumů. U éterických olejů byly prokázány farmakologické účinky v podobě působení proti depresím, úzkosti, tlumení bolesti a křečí, pomoc při poruchách spánku nebo poruchách kognitivních schopností jako je paměť, koncentrace, pozornost, schopnost učení. Tyto účinky má zřejmě na svědomí schopnost éterických olejů ovlivňovat přenos vzruchů přes synapse, což jsou spojení mezi nervovými buňkami.

Stejně jako mezi lidmi i mezi zvířaty jsou rozdíly v psychickém nastavení. To je vrozené, ale ne konečné – se vším se dá pracovat. Je ale třeba zohlednit zvířecí individualitu, prostředí, ve kterém zvíře vyrůstalo, jak je socializované, jakými těžkými zkušenostmi si prošlo. S pomocí aromaterapie lze i zvíře v těžkých chvílích podpořit.

Čeká vás cesta k veterináři, na výstavu, dlouhá jízda na dovolenou nebo pobyt v hlučném místě? V období konce roku se bohužel musíme připravit i na hluk ohňostrojů, které jsou pro zvířata velmi stresující. U některých zvířat v tomto ohledu dobře fungují i Bachovy květové esence.

Jaké uklidňující esenciální oleje zvolit?

Bergamot: Mírní frustraci a přecitlivělost, paniku, deprese, úzkost. Zároveň podporuje kognitivní funkce, proto se hodí i pro zvířecí seniory. Je ideální pro použití v ordinacích veterinárních lékařů nebo fyzioterapeutů pro zklidnění zvířat.

Cedr atlas: Uklidňuje při úzkosti a depresi. Podporuje plnohodnotný odpočinek a spánek.

Grep: Esenciální olej používaný pro zklidnění, zároveň stimuluje soustředění. Pomáhá při úzkostech. Skvělý i pro starší psy.

Kadidlovník: Velmi efektivní a dobře tolerovaný esenciální olej s jemným balzámovým aromatem. Používaný ve směsích pro zklidnění a při poruchách chování.

Kopaiva: Podporuje v účinku ostatní esenciální oleje, zklidňuje a působí silně protizánětlivě. Použijte ji také ve smutných chvílích, kdy zvíře opouští tento svět. Pomůže jej zklidnit, zmírní excitace.

Kozlík: Kozlíkový esenciální olej se hodí pro psy, kočky i koně, které příjemně zklidní. I proto jej naleznete ve zklidňujícím osvěžovači vzduchu pro zvířata TOMMY LOVE od Aromafauny, kde jej doplňuje meduňka a růžová palma.

Levandule: Levandule lékařská je jednou z nejvíce vědecky prostudovaných bylin. Esenciální olej silně uklidňuje, působí až sedativně. Velmi dobře jej vnímají zejména psi a koně. Zmírňuje stres a krevní tlak, zpomaluje srdeční aktivitu po stresu. Pomáhá při úzkosti a posttraumatickém stresu. V kombinaci s pomerančovým listím (petitgrain) a olejem z pomerančových květů (neroli) je ideální při úzkostech, včetně separační. Ve směsi s meduňkou a neroli ji využijete při přecitlivělosti na zvuky.

Pelargónie: Pomáhá nechat odejít negativní vzpomínky, uvolňuje nervovou tenzi.

Pomeranč: Sladce voňavý příjemný esenciální olej pro zlidnění. V kombinaci s levandulí a ylang-ylang jej využijete při separační úzkosti. Naleznete jej jako složku uklidňující směsi esenciálních olejů FAUNA HAPPY od Aromafauny. Zde je doplněn bazalkou, mateřídouškou a zázvorem.  

Římský heřmánek: Velmi jemný esenciální olej vhodný pro zklidnění při poruchách chování a úzkostech.

Šalvěj muškátová: Účinná bylina pro zklidnění fen při falešné březosti.

Vetiver: Velmi zemitý esenciální olej používaný v nízkých koncentracích. Při hlubokém emocionálním problému je kombinován s kadidlem.