Článek

Zatočte s nepříjemnými zvířecími pachy

Univerzální
Hygiena a dezinfekce
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Domácí mazlíčci do našich životů přinášejí radost. Jsou skvělými parťáky. Chov domácích zvířat s sebou nese ale i drobné nepříjemnosti… třeba v podobě jejich charakteristických pachů.

Domácí mazlíčci do našich životů přinášejí radost. Jsou skvělými parťáky, učí naše děti zodpovědnosti a samostatnosti. Chov domácích zvířat s sebou nese ale i drobné nepříjemnosti… třeba v podobě jejich charakteristických pachů. Když už jste si nějaké zvířátko vybrali, máte ho doma samozřejmě se vším všudy. Co když ale existuje možnost, jak tyto pachy eliminovat nebo alespoň výrazně omezit?

V dřívějších dobách jsme se mohli spolehnout jen na bylinky, které svou výraznou vůní nepříjemné pachy přebily. Prádlo krásně provoní levandule, meduňka a mateřídouška, proti molům v domácnosti naše babičky používaly rozmarýn, šalvěj, mátu a tabák. Aromatický vratič pomáhal na zahrádce odhánět škůdce…

Zkuste domácnost provonět přírodní cestou i v dnešní době! Nemusíte přímo sušit bylinky. Použijte rostlinné éterické oleje, které jsou pro vás i vaše zvířata určitě lepší volbou než syntetické parfémové složky. Jsou to přeci jen látky z rostlin, které se v našem prostředí běžně vyskytují a jsou pro náš i zvířecí organismus přirozené. Éterické oleje kromě typické vůně pro daný rostlinný druh přináší i řadu dalších prospěšných účinků. Působí antimikrobiálně, čistí vzduch, podporují dýchání a některé pomohou odehnat nepříjemný hmyz a roztoče.

Speciálně pro použití při chovu zvířat jsou určeny osvěžovače vzduchu a likvidátory pachů značky AROMAFAUNA. Můžete je použít na zvířecí záchodky, přepravky, pelechy, na sedačky v autě, gauče, koberce,… Nosičem je líh, který je sám o sobě dezinfekční a po aplikaci se rychle odpaří. Nebojte se tedy přípravky použít i přímo na podestýlku, na hračku, do kotce nebo na vybavení terária. Pokud by zvíře prostředek náhodně olízlo, nestrachujte se. Maximálně podpoří funkci svých střev, i když si moc nepochutná. Pokud se prostředek dostane např. na seno nebo slámu, kterou třeba králík konzumuje, opět se nemusíte bát.

Zvolená kombinace éterických olejů v přípravcích není náhodná. Cílem osvěžovačů vzduchu není pouhé provonění domácnosti. Uvolňováním účinných látek do prostředí lze podpořit psychický stav zvířat i lidí. Speciální je varianta aromadeodorantu TOMMY LOVE obsahující kozlík lékařský, vhodný pro zklidnění zvířat při nervozitě, pocitu strachu, hyperaktivitě, pobytu v cizím prostředí. Silný vliv má zejména na chování koček, podporuje je v hravosti. Také meduňka a fenykl patří mezi uklidňující éterické oleje, které mají kočky v oblibě. Aplikujte třeba i do přepravky před cestou, na škrabadlo, hračky.

TROPFI SPRAY nevoní obtížnému hmyzu, vám však pomůže navodit příjemnou atmosféru doma i třeba na chatě.

OREEGO TOMMY osvěží vůní pomeranče, vetiver a citronová tráva navíc mají repelentní účinky, mohou tedy odpuzovat hmyz. Je vhodný pro zvířecí záchody, pelíšky, kotce, atd.

REMY&ALCHEMY přináší vůni vzniklou kombinací kajeputu, šalvěje, tymiánu, citronu, pomeranče a hřebíčku.

TOMCAT TOMMY je výjimečný kombinací kajeputu a ravensáry, známé svými účinky proti řadě škodlivých mikroorganismů.

A ještě jeden tip na voňavý psí kožich!

S mytím srsti psů se to jistě nesmí přehánět. Psí pokožka je citlivá, má mnohem méně vrstev než ta lidská. Při častém mytí pěnivými přípravky obsahujícími tenzidy dochází k porušení kožního filmu a pokožka se stává suchou, svědivou a citlivou. Pokud ale psa chováte doma, určitá hygiena je jistě potřeba. Zkuste šetrné mycí oleje, které díky svému složení srst a pokožku umyjí, jsou ale zároveň jemné ke kožnímu filmu. Pokud je potřeba, časté mytí takovými přípravky nepřináší dermatologické problémy, naopak. Srst při používání mycích olejů rychleji schne a nebude rozlétaná. Skvělá je kombinace mycího oleje HY-INSI a spreje na srst INSI SPRAY. Tyto veterinární přípravky s citronelou, tymiánem, mátou a bazalkou pomohou při boji s obtížným hmyzem a roztoči a kožíšek vašeho psa jemně provoní. Aroma “mokrého psa” bude minulostí.