Článek

Se psem na vodu?

Psi
Zdraví
Iva Šimonková

Chystáte se objevovat krásy Česka z říční hladiny? Nebojte se vzít svého čtyřnohého parťáka s sebou. My to vyzkoušeli a je to super zážitek!

Základem je, aby pes uměl plavat, měl obecně kladný vztah k vodě, byl zvyklý na lidi a ruch a měl alespoň trochu akční povahu. Pokud tohle všechno váš parťák splňuje, můžete začít balit! Poradíme vám, co by vám na vodě rozhodně nemělo chybět.

Budete-li sjíždět řeky divočejšího rázu, raději opatřete pejskovi speciální plovací vestu. Pokud se ale cvaknete na některé naší líné řece, průměrný psí plavec nejspíš vestu potřebovat nebude a doplave ke břehu sám.

Z vlastní zkušenosti doporučuji přibalit kromě jiných nezbytností také pár věcí navíc. Například MYCÍ OLEJE. Jakmile totiž vypustíte psa z lodi bude se chtít pořádně vyřádit a nejlépe i v něčem vyválet (třeba v leklé rybě). Hlavní výhodou mycích olejů je, že s nimi můžete psa umýt přímo u řeky, aniž byste se báli, že vodu v řece znečistíte. MYCÍ OLEJE jsou ekologicky odbouratelné a neobsahují žádné nebezpečné chemické složky. Navíc bude pejsek v mžiku zase krásně vonět.

Nezapomeňte přibalit také směsi FAUNA SPOT nebo KANUSPOT s možnými repelentními účinky. Tím, že se pejsek bude často rochnit v řece, se účinnost přípravků snižuje a bude tak třeba je do srsti aplikovat častěji.
V psí výbavě by neměl chybět ani DESINF, protože pes se může při vodních radovánkách snadno zranit. Drobné oděrky a ranky můžete ošetřit přípravkem HELP BALZAM, který obsahuje lanolin. Díky němu dobře drží na ráně a nesmyje se při prvním kontaktu s vodou.
Pokud s sebou berete pejska bez srsti (např. mexický, peruánský naháč nebo čínský chocholatý pes), bude třeba ho intenzivně chránit před sluncem, protože stínu na vodě moc nenajdete. Přibalte mu proto také FELLEOL, jehož základ tvoří jojobový olej, který je známý tím, že poskytuje ochranu proti slunci - hodnota SPF je 4 až 6. Plánujete-li delší jízdy, bude lepší, když pejskovi navléknete třeba staré tričko, které z větší části zakryje jeho citlivou kůži.
Pro psy náchylné k zánětům vnějšího ucha by ve výbavě neměl chybět ušní olej FAUNA OTIS, který preventivně aplikujte do ucha každý den. Můžete tak předejít rozvoji zánětu.

Než vyrazíte, zjistěte si také, které kempy (případně penziony) v blízkosti řeky jsou tzv. dogfriendly. Ne všude jsou z pejsků nadšení. Také si předem vyhledejte a sepište na kus papíru nejbližší veterinární ošetřovny a pohotovosti, které budete cestou míjet. Není vyloučené, že se pejsek vážně zraní a vy pak budete hrát o čas. Navíc se může stát, že budete zrovna mimo signál a nebo vám jednoduše dojdou data v mobilu. Samozřejmě vás nechci strašit! Sjíždění řek je opravdu pohodový a relaxační sport, ale vždycky je lepší být připraven.

NEZAPOMEŇTE SBALIT:

•   Vodítko, obojek, náhubek

•   Uvazovací kolík do země

•   Skládací cestovní misky

•   Krmení a pamlsky

•   Očkovací průkaz, léky

•   Háček na klíšťata

•   Rychleschnoucí ručník

•   Sáčky na exkrementy

•   Oblíbenou hračku nebo pelíšek