Článek

S bylinami na letní vyrážku koní

Koně
Srst a kůže
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pro chovatele koní je teplejší období roku často spojeno i s nepříjemností zvanou letní vyrážka koní neboli letní dermatitida.

S teplejším počasím jsou spojeny i nepříjemnosti v podobě aktivity obtížného hmyzu a vnějších parazitů. Pro chovatele koní je to i období, kdy se jejich zvířata mohou potýkat s tzv. letní vyrážkou koní (letní dermatitidou), která dokáže velmi potrápit.

Muchaři - koně postižení letní vyrážkou

Jedná se o alergickou reakci, přehnanou imunitní odezvu organismu, na složky slin krev sajícího hmyzu. Ty se do těla koně dostanou při kousnutí zejména pakomáry nebo muchničkami. Prokázána je genetická predispozice, zejména původem severská plemena trpí těmito problémy častěji. Vliv na rozvoj alergie může mít stav metabolismu a imunity zvířete, cizorodé látky v prostředí nebo složení krmné dávky.

Důležitý je vyrovnaný příjem minerálních látek, vyvarovat se nadbytku bílkovin a příliš energetickému krmivu. Existují i komerční krmné doplňky či směsi určené pro koně trpící letní vyrážkou. Osvědčuje se zejména doplnění potravy o omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Diagnóza je stanovena na základě sezónnosti onemocnění, výskytu změn v typických místech a vyloučení jiných kožních onemocnění (plísňová onemocnění, svrab…). Rozvíjí se však i laboratorní diagnostika, která umožňuje odhalení onemocnění na základě vyšetření krve.

Po rozvoji alergické reakce dochází k nesnesitelnému svědění, kterého se koně snaží zbavit drbáním, čímž si mohou kůži značně poškodit. Rány pak mohou být infikovány bakteriální infekcí. Pro koně je to velice stresující, poškození kůže může být opravdu rozsáhlé a s každou „muší“ sezónou se zhoršuje. Vědci se zabývají možností léčby tzv. hyposenzibilizací, kdy se díky podávání malých množství alergenů snižuje přecitlivělost. Nejedná se o možnost dostupnou pro každého. Při boji s letní vyrážkou ale mohou pomoci i přírodní přípravky, které díky repelentnímu působení éterických olejů odpuzují hmyz a působí hojivě na již vzniklé rány.

Pro ošetření srsti koní trpících letní vyrážkou se skvěle hodí i novinka FLYOFF. Tento deodorační a regenerační přípravek pomáhající maskovat pachy zvířat při zvýšeném výskytu obtížného hmyzu. Je založený na NEEMOVÉM a RICINOVÉM OLEJI, které jsou obohaceny o účinné éterické oleje z BAZALKY, TYMIÁNU, ROZMARÝNU, CITRONELY, MÁTY, ELEMI a KOPAIVY. Složky přípravku pomáhají ošetřovat drobné změny a ranky na kůži, zklidňovat a regenerovat pokožku.

Ideální je kombinace s repelentně působícím FAUNA SPOT, který je koncentrovanější a hodí se pro aplikaci do hřívy a ocasu. Koním se od hmyzu znatelně uleví.

Při rozvoji kožních změn a svědění doporučujeme použít mycí oleje HY-DERMAL nebo HY-INSI. HY-DERMAL kůži zklidňuje díky meduňkovému éterickému oleji, druhý jmenovaný se vyznačuje také repelentními účinky.

Štípance a svědění

Při silném svědění zakápněte štípance přímo neředěným éterickým olejem z KOPAIVY, LEVANDULE nebo KANUKY.

Na rány způsobené drbáním je vhodný HELP BALZAM nebo MYCOS BALZAM, které kromě podpory hojení působí proti infekci, tlumí otok a bolest. MYCOS BALZAM s vysokým obsahem lanolinu dobře kryje ránu, nemísí se s vodou. Rány je před nanesením nutno očistit a omýt např. výše uvedenými mycími oleji.