Článek

Psí trápení s paranálními váčky

Psi
Srst a kůže
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Nemalá část chovatelů psů má to „štěstí“ potýkat se s potížemi paranálních váčků. Běžně se hovoří o análních žlázách.

Nemalá část chovatelů psů má to „štěstí“ potýkat se s potížemi paranálních váčků. Běžně se hovoří o análních žlázách, i když to není zcela přesné označení. Jedná se o struktury, v nichž jsou umístěny pachové žlázy produkující nepěkně páchnoucí sekret, který má vodnatý až pastovitý charakter, většinou hnědožluté barvy. Slouží ke značení teritoria a ke komunikaci mezi zvířaty. Zřejmě obsahuje i informaci ohledně hierarchie a psi díky pachu identifikují původce značkování.

Váčky jsou umístěny z obou stran u konečníku, velikost se liší dle plemene. U malých psů jsou velké jako hrášek, u velkých až jako kaštan. Jsou vyprazdňovány při vypuzení stolice. K uvolnění výměšku však může také dojít, když je zvíře ve stresu či vyděšeno.

Zdravé váčky jsou měkké, bez otoku, zarudnutí či bolestivosti v této oblasti. Pokud pejsek netrpí problémy, není třeba je preventivně vymačkávat (i když někteří chovatelé mají jiný názor). Na možné potíže nás může upozornit i pejskovo chování: vykusování srsti, nadměrné olizování, sáňkování zadkem po zemi, bolestivá reakce při stolici. Nejsou to však příznaky charakteristické pouze pro tyto problémy.

Méně závažnou změnou je přeplnění sekretem. Důvodem může být nevhodná strava (složení tuků v krmivu, příliš řídká stolice dostatečně nestimulující vyprazdňování váčků, obezita, nedostatek pohybu, ucpání vývodu). Predisponována jsou spíše menší plemena. Váčky je v tomto případě nutné manuálně vymačkat. Je vhodné, aby vás techniku naučil ošetřující veterinární lékař.

Po přeplnění může dojít až k rozvoji zánětu, kdy se v sekretu objevuje i hnis a krev. V tomto případě je již určitě nutná návštěva veterináře. Pokud se potíže často opakují, je možností nechat provést chirurgické odstranění. Rizikem ale může být poškození svěrače a s tím spojené nepříjemné následky.

Při opakovaných potížích s váčky použijte k ošetření oblasti přípravek MULTIF BALZAM. Aplikujte při prvních projevech problémů (začervenání, pes sáňkuje, …). Lze jej podat i ve formě čípku (přiměřené množství balzámu dejte do alobalu, vytvarujte čípek a vložte do mrazáku). Ideální je čípky zavádět 1-2x denně, nejlépe po stolici. Díky éterickým olejům (šalvějový, tymiánový, hřebíčkový, levandulový) působí protizánětlivě a antisepticky, zároveň tlumí bolest.

Při lehčím zánětu není třeba váčky vymačkávat. Velice důležitá je i hygiena. Pro omývání citlivých míst se osvědčil meduňkový mycí olej HY-DERMAL smíchaným s vodou (nedráždí, přitom odstraní nečistoty).

Pokud dojde k tvorbě abscesu, použijte po jeho provalení k zakápnutí éterický olej z LEVANDULE LÉKAŘSKÉ. Hojení svými účinky výborně podpoří právě zmíněný MULTIF BALZAM.