Článek

Psí potíže s ušima

Psi
Uši
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Potíže s ušima umí zejména psy i kočky pěkně potrápit. Jak o takové uši se sklonem k opakovaným zánětům pečovat?

Potíže s ušima umí zejména psy i kočky pěkně potrápit. Některá psí plemena s převislýma ušima jsou díky anatomické stavbě k těmto problémům vyloženě předurčena. Jak o takové uši se sklonem k opakovaným zánětům pečovat?

·      Vyhýbejte se přehnané péči nevhodnými přípravky, pokud je ucho zdravé.

·      Nevhodné pro péči o uši jsou vatové tyčinky. Zevní zvukovod u psů není rovný, ale je ve svém průběhu zalomený.

·      Pro preventivní péči a čištění využijete v lehčích případech ušní vodu SENZI-AURIS. Přípravek je vhodný pro zklidnění vnějšího ucha právě při zvýšené citlivosti a zarudnutí, při náchylnosti k zánětům. Použijte jej pro denní ošetření, pro usnadnění čištění uší a lepší odtok ušního mazu a nečistot. Podporuje přirozenou ušní mikroflóru. Základ tvoří extrakt z měsíčku lékařského spolu s citrusovým extraktem, doplněný o účinný éterický olej z manuky. Zklidnění ucha zajistí kopaiva a levandule.

·      V případě častějších a intenzivnějších potíží zvolte ušní olej FAUNA OTIS. Tento veterinární přípravek pro péči o zevní ucho využívá antimikrobiálních a uklidňujících účinků éterického oleje z šalvěje, čajovníku, tymiánu a jalovce. Preventivně kapejte do ucha 1-2x týdně vždy 1–2 kapky. Ideální je použít jej také vždy před a po koupání.

·      Potíže s ušima může odstartovat zejména koupání v přírodních vodách. Při akutních problémech FAUNA OTIS kapejte do obou uší 2-3x denně po dobu 10 dní.

·      Při kvasinkových infekcích ucha se osvědčil ušní olej CANDIEAR, jehož účinky zajišťují třezalkový macerát spolu s éterickými oleji z lavandinu a mateřídoušky.

Éterické/esenciální oleje jsou známé svým výrazným protizánětlivým účinkem, jejich složky působí antibakteriálně, ale i proti v uchu usídleným parazitům. Bakteriální či kvasinkové infekce se však často rozvíjejí díky jinému prvotnímu problému v uchu – tím může být zánět rozvíjející se na základě alergie na krmivo, atopické dermatitidy či např. demodikózy. Proto je nutné s veterinářem pátrat právě po primární příčině onemocnění.

Pokud máte doma vícečlennou psí smečku, je potřeba hlídat, aby si navzájem o uši příliš “nepečovali”. Přehnané olizování může vést k zanesení nežádoucích mikroorganismů.