Článek

Proč na domácí mazlíčky nepoužívat „lidskou" kosmetiku?

Univerzální
Srst a kůže
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pro někoho to nemusí být vůbec téma k zamyšlení – na špinavého psa vezme prostě nějaký vlastní šampón nebo sprchový gel a je to. Existuje ale více důvodů, proč na zvířata nenapatlat cokoli nám přijde pod ruku…

Pro někoho to nemusí být vůbec téma k zamyšlení – na špinavého psa vezme prostě nějaký vlastní šampón nebo sprchový gel a je to. Existuje ale více důvodů, proč na zvířata nenapatlat cokoli nám přijde pod ruku…

Prvním důvodem je obsah tenzidů v klasických kosmetických přípravcích (např. mýdla, sprchové gely a šampóny), ty jsou pro péči o kůži nevhodné. Smývají lipidový ochranný kožní film, který pokožku chrání. Bez něj je náchylnější k infekcím a ekzémům i citlivější k vnějšímu prostředí. V důsledku častého používání pak může dojít k rozvinutí kožních problémů. Mycí oleje jsou tedy ideální – odmývají nečistoty, kožní film však neporušují.

V čem se liší mycí oleje pro lidi od těch určených pro zvířata? Zvířata a speciálně psi mají několikanásobně lepší čich než člověk. Do produktů pro zvířata tak volíme méně dráždivé éterické oleje s méně výrazným aromatem, přípravky odpovídají jejich specifickým dermatologickým problémům.

Psí kůže je mnohem slabší než lidská, i když se to tak nemusí zdát. Vrchní zrohovatělá část lidské kůže většinou sestává z 10-15 vrstev buněk (keratinocytů), u psa pouze ze 3-5.

Dalším důvodem, proč pro zvířata nepoužívat běžnou lidskou kosmetiku, je rozdílné pH (kyselost) kůže. Člověk má pH kůže kyselé, pohybuje se v rozmezí 4-6, tomu jsou přípravky přizpůsobeny. Novorozenec má pH neutrální a postupně se snižuje. Naopak pes má pH spíše zásadité, většinou v rozmezí 7-8. Pokud je fyziologická hodnota pH kůže změněna, neprospívá jí to. Dochází navíc k poškození přítomné přirozené kožní mikroflóry. Přirozeně přítomné mikroorganismy přitom chrání kůži před uplatněním patogenů, které mohou kůži poškozovat.

Různá varování před častým mytím zvířat nebo jejich mláďat vychází právě z používání klasických tenzidových přípravků (šampónů). Ve skutečnosti není důležité, jak často, ale čím psa myjete!

Řada chovatelů nejdříve pochybuje, zda lze olejem opravdu dostatečně kvalitně srst umýt. Po použití ale zjistíte, že to opravdu jde. S mycími oleji zvládnete úpravu i výstavních psů.

Odměnou Vám i Vašemu psímu miláčkovi přitom bude klidná a nesvědivá pokožka a kvalitní srst. Postup, jak mycí oleje používat, naleznete zde.