Článek

Plísňová onemocnění kůže u drobných zvířat

Drobní savci
Srst a kůže
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Častým zdrojem dermatofytóz mohou být kromě koček i doma chovaní hlodavci (morčata, činčily, křečci, potkani, …) nebo králíci.

Dermatofytóza – pod tímto názvem se skrývá plísňové onemocnění kůže, jehož původcem je skupina plísní označovaných jako dermatofyta. Napadají rohovějící část pokožky, ale i jiné kožní struktury, jako např. chlupy. Izolované mohou být i při plísňových onemocněních drápků, u lidí nehtů (onychomykózy). Na počátku mají změny kruhový tvar, jsou bez chlupů a jsou zde patrné šupinky. Objevuje se i zarudnutí a tvorba krust. Onemocnění způsobují zejména druhy Trichophyton a Microsporum.

Toto onemocnění je vysoce nakažlivé. K přenosu dochází přímým kontaktem mezi zvířaty (či zvířaty a člověkem) nebo kontaminovanými předměty a pomůckami k ošetřování, na kterých mohou plísně přežívat i 12 měsíců. Některé z nich jsou nebezpečné i pro člověka a mohou způsobovat závažné a nepříjemné postižení kůže vyžadující zdlouhavou léčbu. Nakažení hrozí zejména u lidí s nedostatečnou imunitou, zejména u malých dětí anebo naopak u staršího člověka.

Plísně ale mohou být izolovány i z kůže či srsti zdravých koček, králíků a hlodavců, u kterých žádné projevy nejsou patrné.

Původce nemocnění si tak do chovu zanesete právě díky takovému bezpříznakovému nosiči. Častým zdrojem mohou být kromě koček i doma chovaní hlodavci (morčata, činčily, křečci, potkani, …) nebo králíci. Existuje mnoho faktorů, které rozvoj klinického onemocnění způsobí (kondice či poškození kůže, virulence dané plísně, individuální vnímavost zvířete a stav imunitního systému, teplota a vlhkost prostředí, napadení parazity). U králíků změny pozorujeme hlavně na hlavě – na čumáku či uších, mohou se však vyskytnout i jinde na těle.

Při boji s touto infekcí je třeba mít na mysli základní preventivní opatření - provádění pravidelného čištění a desinfekce. Užitečným desinfekčním prostředkem je i DESINF. Při ošetření postižené kůže lze k místní aplikaci využít MYCOS BALZAM s obsahem čajovníku, lavandínu a mateřídoušky. Ošetřování bývá dlouhodobé, mnohdy i několik měsíců. Postiženou pokožku potíráme 1-2x denně. Zajímavostí je možnost léčby pomocí tzv. chytré houby Pythium oligandrum.

A nezapomínejme, že dobrým pomocníkem proti dermatofytóze je i samotné sluneční záření.