Článek

Plazí potíže se svlékáním kůže

Plazi
Srst a kůže
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Plazí kůže má svá specifika. Nedokáže růst společně s tělem. Když už je svému nositeli malá, je třeba, aby ji plaz svlékl.

Plazí kůže má svá specifika. Nedokáže růst společně s tělem. Když už je svému nositeli malá, je třeba, aby ji plaz svlékl. Hadi ji často svlečou v jednom kuse, ještěři ji odkládají po cárech. Interval mezi svlékáním se liší u různých druhů, častější je však u mladých jedinců, kdy je růst intenzivnější.

Potíže se zbavováním se kůže mohou být odrazem nevyvážené stravy neodpovídající druhu, nedostatečného podávání vitamínů nebo nevhodného prostředí, ve kterém je zvíře chováno. U hadů může být nepříjemnou zdravotní komplikací zaschlá stará kůže na očích. Problémem je i poškození nové citlivé kůže při nešetrném odstraňování té staré chovatelem.

Pro správný průběh plazího svlékání je důležité:

·      Kvalitní krmení

·      Dostatek vitamínů, zejména vitamínu A

·      Vyšší vzdušná vlhkost v teráriu – a to i u druhů pocházejících ze suchých zeměpisných oblastí.

·      Vybavení terária materiálem, o který se plaz může odírat (větvě, kameny, rašelina)

·      Nádoba s vodou pro koupel, ideálně obohacená směsí éterických olejů REPTIDERM pro podporu zdraví kůže

·      Svlek staré kůže podpoříte rosením – ideálně opět s přidaným REPTIDERMem.

Čím éterické oleje plazům při výměně kůže pomohou? Mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, působí proti parazitům, tlumí rozvoj plísní. Zároveň podporují regeneraci.

Rosení rozprašovačem: Smíchejte 100 ml HY-NEUTRAL + 30 kapek (1 ml) směsi éterických olejů. Z výsledné směsi přidáme 0,5 ml do 100 ml vody. Pro odměření lze využít třeba malou injekční stříkačku. Před postřikem směs protřepejte.

Koupel: Smíchejte 100 ml HY-NEUTRAL + 60-70 kapek (2 ml) směsi éterických olejů. Promícháme a do 10 litrů vody pro koupel přidáme 1,5 - 2 ml směsi.