Článek

Mám doma kočku mám ji rád, nenechám ji vysávat!

Kočky
Paraziti
Lenka Rigová

Tip na voňavý spot pro kočku :-)

Už rok s námi sdílí domácnost černá chlupatá kočka jménem Blackie. I když je zrozena v pouliční lásky mourovaté kočičí slečny Julinky a zrzavého kocoura Buríta, děti přísahají na to, že její praprababička musela být minimálně mainská mývalí královna. Její dlouhá černá srst nám slouží jako antidepresivum. Děti do ní šeptají své tajnůstky a starosti a i já nechávám často své prsty jen tak bez cíle proplouvat jejím hebkým kožíškem. Všechny starosti se rázem rozpouští v labyrintu měkkých chloupků.

Důvod zbystřit přichází, když bříška prstů narazí na… KLÍŠTĚ! Tenhle malý upír naši královnu rozhodně dál vysávat nebude! Naučeným pohybem umístím speciální háček pod klíště a pomalu, opatrně vyndávám.

Dřív jsme klíště (hlavně pro efekt) likvidovali spálením v ohni, aktuálně ho necháváme utopit v lahvičce s alkoholem. Další možností je zabalit ho do papírového kapesníku a spláchnout do záchodu nebo přilepit na kousek lepící pásky a vyhodit do koše.

Ranku po klíštěti ošetřím vatovou tyčinkou namočenou v dezinfekčním přípravku DESINF, který po umytí rukou použiji i na ně. Statečná kočičí pacientka si jako odměnu zaslouží malý pamlsek.

Zejména na jaře, kdy všechno radostí pučí a klíšťata na nás skáčou nejen z trávy ale i z billboardů, kapeme Blackie kolem krku a do slabin pipetou s voňavým obsahem - KANUSPOT. Obsahuje éterické oleje, které odpuzují hmyz, ale nevoní tak silně, aby byla vůně malým zvířatům nepříjemná.

Zajímavý je zejména éterický olej KANUKA - zvaná též jako „tick bush“ z anglického tick-klíště a bush-keř. Divoká zvířata v Austrálii vyhledávají místo k odpočinku přímo pod kanukou, aby je před nepříjemnými parazity ochránila. Ještě zajímavější je, že samotný neředěný éterický oleje z KANUKY, lze aplikovat přímo na štípance a kousavce od hmyzu stejně jako levanduli nebo kopaivu. Mírní otok a svědění.

Od té doby, co ho používáme, poznáme, kde se Blackie nachází také podle vůně kožíšku, ale  klíšťatům chutná její voňavá krev o poznání méně.