Článek

Koupat štěňata – ano či ne?

Psi
Srst a kůže
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Když se štěňátka narodí, první očištění má na starosti jejich matka. Časem ale na jejich očištění už fena sama stačit nebude...

Když se štěňátka narodí, první očištění má na starosti jejich matka, i když jí chovatel často pomůže. Časem se ze slepých miminek stávají zubatí lumpové, kteří vymetou každý kout a vyválí se ve všem možném i nemožném, na jejich očištění už fena sama stačit nebude. Většinou jsou majitelé před koupáním štěňat varováni. Řada chovatelů zastává názor, že se štěňata koupat nemají.

Po řádění venku na dvorku se štěňata vrací domů, dovádí i v pokojíčcích a postelích… v takovém případě je v rámci hygieny domácnosti určitě vhodné očistu štěňat provést – pod podmínkou, že se bude jednat o přípravky velmi šetrné k jejich jemné kůži a srsti, bez zbytečných syntetických složek a parfemace, bez tenzidů, které jsou obsaženy v šamponech.

Takovým typem přípravků jsou MYCÍ OLEJE. Při jejich používání nedochází k poškozování ochranného kožního filmu, přitom bude srst i kůže kvalitně omyta. Nepoškozený chlup i rychleji schne než v případě srsti poškozené. Šetrnou formou takto štěňata navyknete na koupací proceduru – mýt zvíře zvyklé na koupání je vždy jednodušší než prát se ve vaně s nespolupracujícím psem. Mycí oleje nejsou dráždivé pro oči.

Mytí mycími oleji chce cvik, ale není to nic obtížného. Videonávod ke zkouknutí objevíte ZDE.

Pro mytí mláďat je ideální mycí olej HY-PUPPY nebo HY-DERMAL pro citlivou pokožku zvířat trpících ekzémy. Meduňkový éterický olej má zklidňující a protizánětlivé účinky. Před koupelí můžete použít ušní olej FAUNA OTIS bránící udržování vlhkosti v uších a rozvoji infekce. Po koupeli musí být štěňátka samozřejmě řádně vysušena a dbáme na to, aby neprochladla.