Článek

Kašel u psů – jak pomoci s bylinkami?

Psi
Dýchání
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Kašel je projev, který doprovází řadu infekčních i neinfekčních potíží s různou závažností. Tento reflex má za úkol uvolnit dýchací cesty, což je pro organismus životní otázkou.

Příčiny kašle u psa

·      Sekret či hlen v dýchacích cestách

·      Dráždění dýchacích cest vlivem infekce a zánětu v různé úrovni - nejčastěji zánět průdušek. Původci mohou být různí – bakterie, plísně, viry i protozoa. Kašel je součástí širokého spektra dalších příznaků při některých virových onemocněních (psinka, infekční hepatitida, herpesviróza, …)

·      Cizí těleso, osiny apod.

·      Novotvary uvnitř dýchacích cest, nebo které na ně tlačí

·      Zúžení dýchacích cest nebo úplné uzavření/kolaps. Kolaps průdušnice se relativně častěji vyskytuje u trpasličích plemen v důsledku špatného vyvinutí chrupavek, které průdušnici vyztužují (pomeriani, čivavy, shih-tzu, jorkšíři, …)

·      Vdechnutí dráždivé látky

·      Porucha polykání

·      Dráždění pohrudnice, osrdečníku

·      Edém plic (kardiogenní i nekardiogenní). U kardiogenního edému je patrná vyšší intenzita po odpočinku, spánku, neaktivitě.

·      Alergie

·      Parazitární onemocnění – plicní i srdeční červivost, ale i např. larvy škrkavek při hepato-tracheální migraci

Suchý kašel (neproduktivní, dráždivý)

  • Zvuk přirovnán k husímu kejhání
  • Nedochází k vykašlávání exkretu
  • Typický pro psincový kašel
  • Po vdechnutí prachu nebo dráždivých látek
  • Při akutním zánětu průdušek, virózách
  • Kvůli tlaku na dýchací cesty např. v důsledku rozvoje novotvaru
  • Cizí těleso v dýchacích cestách

Vlhký kašel (produktivní)

  • Dochází k vykašlávání hlenu, tekutiny nebo jiného exkretu. Může být ale spolknut a chovatel jej nezaznamená.
  • Zánět průdušek
  • Při edému plic
  • Bronchitida, bronchopneumonie
  • Srdeční selhání

Léčba a další opatření při kašli

Postup terapie závisí na odhalení jeho příčiny. Nikdy však psovi nepodávejte léky pro lidi! Mohli byste mu místo pomoci naopak vážně ublížit. Určitě svému psímu miláčkovi ale prospějete dodáním vitamínů a přípravků pro podporu imunity, které jsou vyvinuty přímo pro ně. Dopřejte mu dostatek vody a klidový režim. Pomoci může zvlhčení vzduchu.

Pomoc z přírody

K tlumení kašle se hodí bylinné sirupy, např. s jitrocelem. Skvěle pomohou i esenciální oleje. Působí sekretolyticky a podpoří vykašlávání, zklidňují, rozšiřují dýchací cesty, mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky.

Pro pomoc při kašli jsou vhodné esenciální oleje z kopaivy, borovice, eukalyptu, kajeputu, citronu i bergamotu, meduňky, mateřídoušky a tymiánu.

Lze je nechat odpařovat volně v místnosti či s pomocí difuzéru nebo nebulizéru, nakapat i na pelíšek nebo naneste kapku psovi do náprsenky, pokud tuto směs snese. Můžete je také aplikovat formou masáže v oblasti hrudníku, vždy ředěné v nosném oleji (doporučováno v koncentraci do 5 %, dle druhu).

Stejným způsobem lze použít i směs esenciálních olejů ATEMOL určenou právě při dýchacích potížích. Skládá se z olejů z badyánu, borovice, eukalyptu, niaouli, kajeputu, čajovníku, máty peprné, tymiánu a mateřídoušky. Můžete jej podávat i vnitřně. V dávce 1 kapka denně psovi nabídněte v medu, trošce paštiky nebo na granuli, pokud bude ochoten jej takto pozřít, případně kápnout do želatinové nebo celulózové tobolky a nechat spolkonout.

Pro podporu imunity nejen při respiračních infekcích je určen přípravek IMUNOFAUNA založený na účincích eleuterokokového kořene doplněného o silice právě z mateřídoušky a saturejky.

Směsi esenciálních olejů pro psy při kašli a pro podporu dýchání:

ATEMOL

REPTIRESPI

INSPI FREE

DESIVIR