Článek

Jak aplikovat esenciální oleje zvířatům?

Univerzální
Aromaterapie
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Jak využít pozitiva esenciálních olejů i pro své domácí mazlíčky? Věřte, že možnosti jsou opravdu široké!

Možná jako milovník aromaterapie a zároveň zvířat přemýšlíte, jak využít pozitiva éterických olejů i pro své domácí mazlíčky. Věřte, že možnosti jsou opravdu široké. Často se v naší poradně setkáváme s dotazy, zda doma používané éterické oleje v aromalampě nemohou zvířeti uškodit.

Jak to tedy je?

Zvířata mají většinou lépe vyvinutý čich než lidé, proto nemají v oblibě výrazné dráždivé a hřejivé éterické oleje. Pokud používáte éterické oleje v běžných koncentracích, není se třeba obávat. Vždy je lepší, pokud zvíře má možnost prostor opustit a odejít/odletět do větrané místnosti. Sami můžete vypozorovat, co vašim miláčkům spíše voní a co ne.

Obecně jsou pro zvířata vhodné éterické oleje z kadidlovníku, kopaivy, meduňky a meduňky indicum, bergamotu, heřmánku a vetiveru. Kočky nemají v lásce citrusy a levanduli, která je naopak výborná pro zklidnění koní a psů.

Zásadní je kvalita éterických olejů. Vyvarujte se aplikaci syntetických náhražek, které postrádají terapeutický efekt a mohou naopak uškodit. Nápovědou vám může být podezřele nízká cena, vysoká cena bohužel vždy zárukou kvality není.

Možnosti aplikace:

·       Difuzéry a aromalampy pro odpařování: éterické oleje takto ovlivní nejen dýchací systém, ale i psychiku zvířete. Řada jich pomůže navodit zklidnění. Difuzéry a nebulizéry jsou ideální i pro využití silic s repelentními účinky.

·       Nakapat na dřevěný předmět: tento způsob je vhodný i pro použití v teráriích. Pár kapek na dřevo nebo větev pomůže utvořit správné mikroklima ve zvířecí ubikaci a poskytne své antimikrobiální účinky.

·       Do pelíšku nebo na látkovou hračku kápněte oblíbený uklidňující éterický olej vašeho zvířete.

·       Zvířecí záchodek nebo podestýlka: Takto lze aplikovat i lihové aromadeodoranty AROMAFAUNA. Sestávají pouze s rostlinných silic a lihu, při přestříknutí podestýlky se nemusíte obávat škodlivého účinku na zvíře, vždyť rostlinné silice jsou často i součástí krmiv. Pro naučení koček na záchodek nebo navykání na pobyt v přepravce zkuste sprej TOMMY LOVE obsahující kozlík, který kočky milují.

·       Ve stáji aplikujte na deky a dřevěné hrazení éterické oleje pro odpuzování hmyzu, ideálně ve formě lihového spreje (ANTI-IRIX, TROPFI SPRAY).

·       Ředěné silice s repelentními účinky v rostlinných olejích ve formě sprejů, spotů a tonik (INSI SPRAY, TROPFI SPRAY, FAUNA SPOT).

·       Inhalace je používaná zejména u koní, pro tento účel využijete pytlík na krmení pro připnutí k hlavě koně. Správnou volbou jsou v tomto případě třeba silice z EUKALYPTU a BOROVICE nebo směs éterických olejů ATEMOL.

·       Přísada do masážních přípravků: Veterinárními fyzioterapeuty jsou tyto složky oceňovány díky protizánětlivým a zklidňujícím účinkům, mohou tišit bolest. Masáže nejsou výsadou pouze člověka. Pomáhají fyzicky intenzivně využívaným zvířatům v regeneraci (koně, chrti, saňoví psi, pracovní psi, …), starým zvířatům s artrotickými změnami na kloubech zlepšují tlumením bolesti a protizánětlivými účinky životní komfort. Jsou účinnou pomocí při poúrazové nebo pooperační rehabilitaci. Zkuste hřejivý veterinární přípravek FAUNA THERMOL, chladivý REGENCOOL, univerzální COPAFIT nebo vytvořte přípravek vlastní (přidejte 1 ml/30 kapek éterických olejů do 100 ml neutrálního média, např. FAUNA LECITOL N).

·       Perorální podání: zde je třeba opatrnosti, vždy využijte doporučení v této oblasti zkušených veterinárních, farmaceutických nebo aromaterapeutických specialistů. Dle směsi lze podat éterické oleje přímo do krmiva nebo do tlamy (KOPAIVA) nebo nakapejte do želatinové tobolky (ENDOPARAZIN, ENDOSMALL, CANDIÖL, …). Tobolku buď nechte spolknout nebo schovejte do pamlsku, pro kočky a psy do paštiky nebo sýra. Pro podání malým zvířatům zvolte ředěnou formu nebo vyberte již hotové přípravky (PAPENDO).

·       Pomocí koupele poskytnete výhody éterických olejů psům, koním, ale i papouškům nebo plazům. Pokud v našem sortimentu nenajdete mycí olej dle vašich představ, vytvořte si vlastní. Přidejte 1 ml/30 kapek éterických olejů do 20 ml mycího oleje HY-NEUTRAL.

·       Pro aplikaci přímo na tělo nebo srst je éterické oleje nutné ředit, poměr ředění záleží na účelu použití a druhu olejů.

Existují výjimky, kdy je možné používat i neředěné éterické oleje. Např. poranění lze zakápnout LEVANDULÍ. Zastavuje krvácení, působí protizánětlivě a antimikrobiálně. Tento postup není vhodný pro malá zvířata a ptáky, které by levandule výrazně sedovala. Neředěnou směs éterických olejů FAUNA HAPPY lze kápnout do náprsenky psa pro zklidnění při nervozitě nebo při nevolnosti kvůli cestování autem.

Návody a tipy naleznete v časopise AROMAFAUNA: AROMATERAPIE & SVĚT ZVÍŘAT, na herbáři aromakh.cz, na blogu aromakh.cz a v tištěném Časopisu pro zdraví a krásu.

Pokud se nechcete pouštět do vytváření vlastních přípravků a směsí, určitě si vyberete z již ověřených receptur našich přípravků. Neváhejte se obrátit na naši poradnu.