Článek

Endoparazin nebo Papendo?

Univerzální
Paraziti
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Oba jmenované přípravky obsahují éterické oleje s antiparazitárním účinkem, dokážou podpořit zažívání a oba využíváme pro vnitřní použití. V čem je však rozdíl?

Oba jmenované přípravky obsahují éterické oleje s antiparazitárním účinkem, dokážou podpořit zažívání a oba využíváme pro vnitřní použití. V čem je však rozdíl?  

ENDOPARAZIN je směs éterických olejů (z tymiánu, jalovce, hřebíčku, šalvěje a česneku), jedná se tedy o koncentrovaný přípravek. Využíván je zejména chovateli psů. Podáváme 1 kapku na 7 kg hmotnosti zvířete na granule nebo do želatinové tobolky 1× denně po dobu 10 dní. Přípravek má silné česnekové aroma. Při dávkování do želatinových tobolek je možné je schovat třeba do paštiky nebo sýra. Následovat by měla týdenní přestávka, poté je možné kúru opakovat.

Endoparazin napomáhá při boji s parazity, jako jsou tasemnice, škrkavky, či roupy (využitelný je tedy i při nakažení dětí roupy, v takovém případě podáváme třeba v tvarohové pomazánce). V případě tasemnic dávku navyšte na 3 kapky na 7 kg živé hmotnosti.

PAPENDO je dietetický veterinární přípravek vhodný k podpoře trávení, kde jsou kromě rostlinných olejů přítomny také éterické oleje s antiparazitárním účinkem, nicméně v nízké koncentraci. Je tedy využíván k podpoře trávení a činnosti střev, ne primárně k odčervení. Vhodný je zejména pro menší zvířata, přidáváme denně do krmiva, a to 1–3 kapky na 400 g hmotnosti zvířete. U drobných opeřenců, plazů, hlodavců apod. je třeba dávku zohlednit v rámci doporučeného příjmu tuků pro daný druh, proto aplikujeme v kratším období, obvykle 7‑10 dní.

Jak éterické oleje ve střevě působí proti parazitům?

Některé složky éterických olejů lehce dráždí střevo, čímž podporují produkci hlenu, který brání uchycení parazitů či nežádoucích bakterií. Účinné látky ale působí i přímo na parazita – většinou na jeho nervovou soustavu, často blokují přenos nervových signálů. Tak je parazit ochromen a následně vyloučen. Zároveň dochází ke stimulaci tvorby trávicích šťáv a tím ke zlepšení trávení.