AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Aromaterapie

Aromaterapie není vždy Aromaterapie

 

 

Co tedy je Aromaterapie?

 

echinaceaNázev.. slovo.. Denně se s ním setkáváme. Nápis na pracím prostředku, aviváži, osvěžovači vzduchu,kterým vystříkáme prostor nebo jej umístíme do zásuvky, případně reagující na pohyb.. mycí gely, šampony, aroma tělová mléka, aroma sůl do koupele.. skutečná Aromaterapie se hrozí.

Aroma máme spojené s jídlem. Čichem vnímáme vůni koření, které jsme v pokrmu použili. Jak nosu zalahodí aroma natě libečku nebo celeru, kmínu, když vaříme brambory. Skořice, hřebíček, badyán..perníkové koření.

 

 

 

borovice-web
Narušením struktury semene, listu, květu, kůry za působení tepla, páry, dochází k uvolnění rostlinných silic. Vůně ovlivňují psychiku, emoce.. levandule-šatník u babičky, vanilka-vanilkové rohlíčky-vánoce, kvetoucí třešeň-květen-Máchův Máj-škola.. a jistě bychom našli mnoho dalších ať již příjemných či nepříjemných příkladů. Zde mluvíme o Aromaterapii.

 

Vůně nás provázejí celým životem. Ale není vůně jako vůně. Náš život převážně provoňují parfémy, někdy lepší kvality, jindy horší kvality, ale většinou syntetické a zde o Aromaterapii mluvit nemůžeme. Parfém může z počátku lahodit našemu nosu a navozovat milou atmosféru. Jde však o uměle vyrobenou záležitost. Proč takto nahrazovat čistotu přírody? Proč nevyužít darů přírody k plnohodnotnému životu, k prevenci? Proč pomocí rostlinných silic nepředcházet nemocem, třeba i těm, které nesou název: „Civilizační onemocnění.“

Silice jsou produktem rostliny, vznikají v sekrečních buňkách, které jsou přítomny v rostlinných částech. Rozemneme-li list máty, jehličí borovice, silice se uvolní. Pokud loupeme kůru na pomeranči, silice se uvolní a vloudí do nosu.

 

grepRostlinné silice jsou chemicky velmi složité struktury.Rostlina za využití sluneční energie, kombinuje látky nacházející se ve vzduchu, půdě, vodě a následně vytváří rozličné aromatické molekuly. V rostlině se může vyskytovat více aromatických molekul a právě jejich kombinace dodává rostlině charakteristickou vůni a léčivé vlastnosti. Opravdu se lidé ocitli tak daleko, že dají přednost syntetické vůni citrusu, která se line ze záchodové mísy oproti vůni citrusu, která se uvolní z kůry plodu a jejíž silice působí na mikroorganismy v našem okolí?

 

Michaela Švorcová