AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Prevence a spokojená zvířátka

05.01.2016

Prevence a spokojená zvířátka

Představte si: Zoo obchod o 300 m2.Trvale je zde velké množství různých druhů zvířat. Akvária s různobarevnými rybkami, hadi, želvy, leguáni, morčata, křečci, králíčci, myšky, opice, psouni, drobné exotické ptactvo. Velké exotické ptactvoje zastoupeno milou, mazlivou Kačkou /Cacatua sanguinea/,urážlivou, ukřičenou Laurou /Ara ararauna/, Oskarem/Papoušek šedý/. Při tomto množství zvířat na relativně malém prostoru se zvyšují hygienicko-epidemiologická nákazová rizika. Celá léta jsme se s tímto problémem více či méně úspěšně potýkali, tedy po pravdě řečeno spíše neúspěšně. Používali jsme různé chemické prostředky, měnili jsme dodavatele zvířat, ale problémy se naprosto nepravidelně a neočekávaně vracely. Po použití mycích prostředků se u některých zvířat objevily dýchací potíže, rýma.V létě loňského roku jsme začali pravidelně používat přípravky AromaFauna.

 

 

K našemu překvapení se spousta potíží vyřešila. Nezabráníme sice nechtěnému nákupu infikovaného zvířete, ale používáním přípravků AromaFauna si dokážeme se spoustou problémů poradit.S aromaterapeutickými přípravky jsme v první řadě vsadili na prevenci. Při každodenním ranním vytíráním podlahy používáme Aroma Sanitol. Jednak tím lépe a rychleji prostory umyjeme, ale zároveň celoplošně vydezinfikujeme od bakterií,virů, plísní a parazitů. A to nemluvím o úžasně provoněném prostoru prodejen, což bývá v prodejnách se zvířaty nezvyklé. Pro lokální dezinfekci terárií, kotců, výběhů hlodavců a dokonce i krycích skel akvárií začala děvčata používat Fauna Desinf. Oba přípravky využíváme i při pravidelné výměně podestýlky. Na 1 m čtvereční plochy postačí denně aplikovat 1–2 stisknutí dávkovací pumpičkou. Po aplikaci chvilku počkají, nasypou novou podestýlku a po chvíli umístí i zvířátka. Stejně tak se nám osvědčilo přípravkem Fauna Desinf prostříknout spodky klecí. Velcí papoušci vyhází na dno klece 70–80 % podané potravy, a pak tam ovocea zelenina zahnívá, důsledky jsou asi všeobecně jasné…semeniště bakterií, virů, plísní a parazitů, hlavně různých druhů roztočů.

 

 

Občas se objeví například zakrslý králíček s rýmou nebo jinému teče z očí. Velmi se nám osvědčil přípravek Fauna Rinis, postačí 2× denně potřít čumáček a do tří dnů je po problému. Při různých poraněních zvířat se nám velmi osvědčila „levandulová lékárna“. Například psoun prériový si neznámým způsobem vytrhl celý drápek z lůžka, po použití levandulového éterického oleje krvácení ihned ustalo. Kakadu Kačka si způsobila zobákem krvavé poranění na křídle. Použitý levandulový éterický olej krvácení velmi rychle zastavil, poranění vydezinfikoval a zkrátil hojení rány. Na papoušky preventivně aplikujeme 2–3× týdně přípravek Fauna Parrot, abychom předešli škubání peří u velkých papoušků. Od té doby nemáme s tímto nešvarem problém.

 

 

Stejně tak nám velmi pomáhá Mycos Balzám. V teplém a velmi vlhkém prostředí terárií je logicky ideální prostředí pro množení plísní a kvasinek, což se také občas projevuje. Mycos Balzám aplikujeme na ještěrky 1–2×týdně a od té doby nemáme s těmito potvůrkami problém.Do terárií každý den ráno kápneme kapku borovicovéhonebo cypřišového éterického oleje pro navození přírodního klimatu a zároveň pro přirozenou a voňavou dezinfekci. Všem zvířátkům, vyjma akvarijních rybiček, přidáváme do pití přípravek na podporu imunitního systému ImunoFauna.

 

 

František Vostrý

Super Zoo Hradec Králové a Pardubice

www.zooexpert.cz