AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Agama vousatá – australská

12.05.2020

Agama vousatá – australská

(Pogona vitticeps

Ve volné přírodě se vyskytuje pouze v Austrálii, kde je chráněným druhem. Jejím přirozeným přírodním prostředím jsou suché a polosuché lesy, křovinaté planiny, polopouště a pouště – oblasti s nedostatkem srážek.

V současné době je to nejvíce oblíbená ještěrka, díky svému prehistorickému vzhledu. Její chov není vůbec náročný, proto je vhodná i pro začínající chovatele. Povahu má klidnou, proto si dobře zvyká i na lidský kontakt. Zbarvení je žluté, světle hnědé až hnědočervené – bývají i atraktivní varianty čistě žluté a červené.

Agamy chováme buď samostatně nebo se doporučují 2-3 samice a 1 samec. Terárium pro jednoho jedince je vhodné 100 x 50 x 50 cm. Jako substrát bych zvolila písek přímo pro pouštní zvířata nebo rašelinový mix, určitě nějaké kameny na slunění, možné úkryty a větve na lezení. Důležitou součástí je světlo a tepelný zdroj v podobě žárovek, zářivek nebo topného kamene. UVB záření zpracovává vitamín D3, který je důležitý pro správný růst a vývoj zvířat. Jinak je dobré vybavit terárium teploměrem, miskou na vodu a miskou na krmení.

Jídelníček mají opravdu pestrý. Převládá živočišná strava v podobě cvrčků, sarančat, švábů a jiného dostupného hmyzu. Nedílnou součástí je strava rostlinná, která je i přirozeným zdrojem vitamínů a vlákniny. Tím i doplňuje množství tekutin v těle. Podáváme denně oblíbené pampelišky, jitrocel, listy jahodníku, květy heřmánku, sedmikrásek (v letních měsících) a v zimě dostupné mixy salátů, čínské zelí, mrkev i nať, celer, petržel apod. , ovoce pouze jako pamlsek. Nevhodné jsou veškeré citrusové plody!

Pohlaví u agam lze určit již velmi brzy. Hemipenisy jsou párový orgán samců, které jsou uloženy ve dvou viditelných kapsách u kořenu ocasu. Samice má oblast kořene ocasu bez zduření – rovnou. Méně spolehlivé je určení podle femorálních pórů na vnitřní straně stehen, které mají obě pohlaví – jen u samců může být výraznější.

Velké téma je zimování neboli hibernace, V současné době chovatelé nedoporučují dlouhodobé zimování. Dopřejí agamě v teráriu chladnější místo, kde si v klidu odpočívá. Omezí příjem potravy, ale voda by měla být neustále dostupná. Agamy si zkrátka řeknou, že je čas udělat si odpočinek.

Šárka Kapuciánová