AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

PŘÍBĚH DAVIDA

22.07.2021

PŘÍBĚH DAVIDA

David-M je valach českého teplokrevníka, narozený v červnu 2000. Za svůj život absolvoval několik parkurových soutěží a dnes si již užívá zaslouženého odpočinku. Na jaře 2019 utrpěl zlomeninu bodcové kosti na levé hrudní končetině. Léčba zlomeniny se obešla téměř bez komplikací, v místě zůstala pouze boulička. Rok po úrazu se zúčastnil parkuru nižšího stupně. Přestože byl ve výborné kondici, parkur nedokončil, odmítal poslušnost. Kůň začal kulhat, což bylo způsobené nejen věkem, ale především starou zlomeninou bodcové kosti. Davidovi byl naordinován klid a odchod do důchodu. Od léta 2020 je využíván jen pro rekreační vyjížďky do přírody.

I když si užívá koňského důchodu, občasné kulhání se mu nevyhnulo. Navíc mu začaly otékat i ostatní končetiny, dělaly se mu nálevky. Majitelka mu několikrát do roka podávala léčebné kúry běžně zakoupenými přípravky na zmírnění artrózy, prováděla masáže končetin. Koník na ně nijak výrazně nereagoval.

V lednu 2021 jsem jim nabídla možnost vyzkoušet naši novinku HARPAGOFYT prášek. Ten byl Davidovi pravidelně podáván do krmiva v dávce jedna čajová lžička na 100 kg živé váhy. Na Davida to bylo pět čajových lžiček. Pro lepší využití účinné látky byla denní dávka Harpagofytu rozdělena do ranního a večerního krmení. Kůň přijímal Harpagofyt i přes jeho hořkou chuť a svou vybíravost naprosto bez problému. Zhruba po čtrnácti dnech podávání Harpagofytu začal být dle majitelky výrazně veselejší, ochotnější pod sedlem a nebylo u něj pozorováno žádné kulhání.

Na otékající končetiny doslali možnost vyzkoušet vyvíjený veterinární přípravek Copafit. Jedná se o masážní lecitinovou emulzi s éterickým olejem z kopaivy, jalovce, hřebíčku, zázvoru, rozmarýnu a pepře v základu z kaštanového oleje, arnikového oleje a třezalkového macerátu. Davidovi byly dvakrát denně mazány všechny postižené končetiny včetně bouličky po zlomenině bodcové kosti. Po týdnu již majitelka pozorovala výrazné zlepšení. Otoky končetin se zmenšily a s postupem času vymizely úplně. Po měsíci vymizela i boule po zlomenině. Dnes mu jsou nohy mazány pouze preventivně párkrát v týdnu a zatím je bez otoků.

Co dodat na závěr? Nechci tvrdit, že Harpagofyt a Copafit navrací koním křídla, ale Davidovi určitě vrátili pořádnou chuť do života a jeho spokojené majitelce úsměv do tváře.

 

Lucie Kubyncová