AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Pomozte svému koníkovi lépe se nadechnout

14.07.2020

Pomozte svému koníkovi lépe se nadechnout

Koně často velmi pozitivně reagují na působení éterických olejů. Některé jim mohou velmi pomoci i při dýchacích potížích. Éterické oleje působí díky svým antimikrobiálním účinkům, mají však i přímý vliv na tkáně dýchacího systému, pomáhají např. tišit kašel.

Při infekcích dýchacích cest (zánětu průdušek, plic) projevujících se kašlem využijete směs éterických olejů AROMECLIMA nebo ATEMOL. Podáváme na pamlsek nebo krmivo 5-10 kapek až 5x denně.

Éterické oleje z borovice a eukalyptu zas pomohou koním trpícím RAO (Recurrent airway obstruction, dříve popisováno jako chronická obstrukční choroba plic – COPD). U zvířat nepoužíváme výrazný eukalyptus koala. 

Jedná se o chronický zánět průdušek rozvíjející se zřejmě na základě alergické reakce na alergeny z prostředí (prach, plísně, seno, …). Při tomto onemocnění je třeba řešit i zoohygienické a mikroklimatické podmínky v chovu a režim koně. Pomáhá pobyt na čerstvém vzduchu, bezprašné stelivo nebo speciální dieta a krmné doplňky. Borovicový éterický olej natíráme buď v 10-15 % koncentraci v rostlinném oleji (např. mandlovém, z vlašských ořechů) nebo ve FAUNA LECITOL N na spodní stranu krku a na hřbet nosu. Pokud kůň dobře reaguje, je možné do srsti vetřít i přímo pár kapek éterického oleje. Eukalyptový éterický olej nebo ATEMOL podáváme v případě potíží vnitřně (třeba v medu, na cukr), 5 kapek 3x denně. Zpočátku lze podat i 2 kapky po 15 minutách, pozorujte působení na koně. Při akutním stavu se i neředěný eukalyptus či ATEMOL maže přímo na krk. U klisen je vhodné podávat vnitřně éterický olej z pelargonie (vnitřně 1 kapka denně, ideálně rozmícháno v pupalkovém oleji).

 

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.