AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Přírodní tensidy a zvířata

25.05.2015

Přírodní tensidy a zvířata

Mýdla, tekutá mýdla, sprchovací gely, pěny do koupele, šampony. Někdy dokonce i (vylhaně)přírodní. Tedy mycí přípravky, které se v dnešní době staly nedílnou součástí lidské hygieny. Jejich čistící schopnosti jsou více než vynikající. Díky jejich chemismu spolehlivě rozpouští tuky a na tomto principu tedy i na ně navázané nečistoty. Má to ale jeden háček, ne-li přímo hák.

 

 

Pokožka člověka je chráněna hydrolipidovou ochrannou vrstvou, kterou pochopitelně tyto tenzidové přípravky odstraňují stejně spolehlivě jako i nečistoty. Nelze se divit, že takovéto agresivní, nefyziologické čištění pokožky s sebou po čase přináší i důsledky. Přesušenou pokožku, šupiny, svědivost. Tyto problémy bych ještě označil jako „kosmetické“ s postupem času mohou přicházet i problémy zdravotní. V důsledku používání tenzidových výrobků dochází i k likvidaci symbiotické mikroflóry. Např. plísňová onemocnění pokožky, ekzémy a podobné „maličkosti“ již nelze označit jinak než onemocnění vyvolaná nikoli přemírou hygieny, ale jako důsledek hygieny prováděné naprosto nevhodnými, pro pokožku agresivními, prostředky. Stejně jako v kosmetice pro lidi i v kosmetice pro domácí zvířata různí výrobci píší o přírodních šamponech či dokonce i tenzidech. V honbě za zisky zapomenou dodat, že něco podobného může pocházet sice z přírodních surovin, ty ale byly chemicky pozměněny. A i kdyby nebyly. Tenzid je látka s HLB hodnotou vyšší než 30, zatímco kožní tuky se pohybují v oblasti kolem čísla 4. Tenzidy jsou tudíž agresivní a na pokožce, ani srsti zvířat, nemají co pohledávat. Mezi námi jaký je rozdíl mezi tím, když se někdo otráví chemickým jedem na krysy, nebo čistě přírodní muchomůrkou zelenou?

 

 

Uvedené se samozřejmě vůbec netýká jen a jen nás lidí. Na rozdíl od našich (povětšinou) čtyřnohých domácích přátel a mazlíčků se označujeme za myslící. A tak myslíme i za naše „nemyslící“ přátele. Konec konců proč ne, i oni se umaží. Když už se nějakých pár tisíc let v rámci hygieny neolizujeme my lidé, pak bychom, v tomto počínání měli zabránit i jim. Chemický průmysl (samozřejmě, že postavený v přírodě) podává pomocnou ruku. Tenzidový šampon pro člověka se ochudí o „lidskou vůni“, na etiketu nepřijde sexy blondýnka ale nějaký ten huňáč a máme vystaráno. Ještě, že v této souvislosti mluvíme o němých tvářích. Kdyby mluvily, garantuji, že vděčnost za tenzidovou hygienu by nevyslovily ani omylem.

 

 

Stejně jako u nás lidí, i u našich čtyřnohých přátel se po čase celkem zákonitě začnou nějaké ty problémy objevovat. Stejně jako nám lidem nabízí aromaterapie svoji pomoc, může být využita i v oblasti hygieny u zvířat. A nejen pro krásu, ale hlavně pro jejich zdraví, pro jejich dobrý pocit.

 

 

 

Jedno máme všichni společné. Nejsme produktem chemické fabriky, ale přírody. Chovejme se dle toho.

 

Karel Hadek